Monochromatyczna Temari z wzorem Kiku – wyszywana bombka

biała wyszywana bombka - temari

Chodziła za mną strasznie długo – monochromatyczna temari. Wyszywana bombka nie musi tryskać wszystkimi kolorami. Tym razem postanowiłam postawić na prostotę i wykonać bardzo prosty wzór w bardzo prostej kolorystyce. Wyszła prześlicznie, choć na zdjęciach trudno to uchwycić.

Jednocześnie nie mogłam się oprzeć, żeby wykorzystać bajeczny kordonek, który sobie ostatnio kupiłam – ładniejsza z dodatkiem koloru, czy bez? Wciąż nie mogę się zdecydować!

Podaję Wam nie jeden, ale aż dwa sposoby na wykonanie tej wyszywanej bombki – wybierzcie, który z nich będzie dla Was wygodniejszy.

Potrzebne materiały

Do wykonania tego projektu potrzebne będą:

  • Kula styropianowa o średnicy 8 cm
  • Nici maszynowe (mogą być Ariadna talia 120) w kolorze białym – co najmniej 350 m
  • Kordonek Ariadna Kaja biały, nr 400
  • Długa igła z większym oczkiem
  • Szpilki krawieckie z kolorowymi łebkami
  • Nożyczki
  • Papierowy pasek o szerokości 3 mm (może być do quillingu)
  • Ewentualnie: kordonek Anchor Pearl Cotton Multicolour 5, kolor 1345
Wyszywana bombka - potrzebne materiały

Owijanie i podział wyszywanej bombki

Owijanie

Wyszywanie bombki zaczniecie od owinięcia kuli nićmi maszynowymi. Ja zabrałam się za robinie białej temari akurat gdy… został mi ogryzek białej nici. Wszystkie kolory tęczy są, a białej jak na lekarstwo. Nie zmartwiłam się tym jednak i zaczęłam owijać kulę kolorem śmietankowym, i gdy już była całkiem przyzwoicie owinięta, wtedy przeszłam na kolor biały.

Ale jak owijać? Pisałam o tym w moim pierwszym wpisie o temari – przeczytajcie.

Podział

W tym projekcie wykorzystacie kulę w podziale simple division 16, czyli prostym podziale na 16 części. Wykonanie tego podziału jest niemal identyczne, jak podział na 8 części. Wystarczy na ostatnim etapie (czyli przy wyznaczaniu punktów dla południków) złożyć papierowy pasek jeszcze raz na pół – wtedy zamiast ośmiu odcinków, otrzymamy 16. Możecie też przejrzeć instrukcje po angielsku na stronie TemariKai.

Zachowajcie sobie pasek, którym dokonywaliście podziału – przyda się Wam później.

Wyszywana bombka – wykonanie

Jeżeli nie macie dużego doświadczenia w wyszywaniu bombek temari, to najlepiej zacząć od zaznaczenia sobie miejsc pierwszego wkłucia, tak aby wzór wyszedł równo.

W tym celu przypnijcie pasek, którego używaliście do podziału, znów do bieguna północnego i wepnijcie na każdym południku szpilkę w tej samej odległości od bieguna. Ja wbijałam przy pierwszym nacięciu na pasku, ale możecie zaznaczyć sobie trochę mniejszą odległość od bieguna – wtedy nici będą układać się pod ostrzejszym kątem i wbijanie igły będzie łatwiejsze.

temari - szpilki pomocnicze

Pracujcie zawsze na takiej długości kordonka, jaka Wam pasuj. Za każdym razem, gdy trzeba będzie dobrać kordonek, zakańczajcie nić tak, jak przy wszywaniu linii podziału.

Wzór Kiku – sposób pierwszy

Pracę zacznijcie przy dowolnej szpilce pomocniczej. Igłę wyprowadźcie tuż nad szpilką, po lewej stronie południka.

temari - druga półkula

Następnie poprowadźcie kordonek w stronę równika, dochodząc do trzeciego południka na prawo.

temari - kiku

Wykonajcie niewielki szew (z prawa na lewo) w odległości ok. 1 cm na północ od równika, wbijając się pod południk i kilka nici oplotu.

wyszywanie temari

Dalej poprowadźcie nić na północ, do trzeciego południka na prawo i wykonajcie malutki szew tuż nad szpilką pomocniczą. Po wykonaniu szwu usuńcie szpilkę.

haftowana bombka temari diy

Kontynuujcie aż do momentu, gdy dojdziecie do miejsca, w którym zaczęliście. Wtedy, zamiast wykonywać malutki szew, wbijcie się trochę głębiej, aby przejść o jeden południk na lewo.

haftowana ozdoba świąteczna - temari

Dalej wykonujcie szwy jak poprzednio, aż zrobicie całe okrążenie i pozbędziecie się wszystkich szpilek pomocniczych.

Gdy dojdziecie do punktu wyjścia, przejdźcie o jeden południk na lewo i zaznaczcie go sobie szpilką. Igła powinna wyjść około 1 mm na lewo od poprzedniego szwu i nieznacznie niżej (do 1 mm).

temari kiku - drugie okrążenie

Ja robiłam szwy bardzo blisko siebie, co utrudniało wkłuwanie się (do tego stopnia, że gdybym nie używała lekko zakrzywionej igły, to pod koniec nie byłabym w stanie się wkłuć), ale dało zamierzony przeze mnie efekt. Im niżej będziecie umieszczać szwy, tym łatwiej będzie się wkłuwać, ale wzór będzie troszkę inaczej wyglądał – podobnie, jak w jajku kiku.

Półkula południowa - jajko temari, wzór kiku

Dalej wyszywajcie tak, jak poprzednio, przy biegunie północnym wbijając się o 1 mm na prawo od poprzedniego szwu, lekko poniżej i wychodząc o 1 mm na lewo od szwu, lekko poniżej. Bliżej równika szew wykonujcie tak samo niewielki, jak w pierwszym okrążeniu, ale o 1-2 mm niżej, niż poprzedni.

wyszywana bombka temari DIY

Za każdym razem, gdy dojdziecie do szpilki, przechodźcie o jeden południk na lewo i zaznaczajcie ten południk, przekładając szpilkę.

Biała bombka temari

W trakcie pracy zauważycie, że nici się przesuwają względem siebie. Kordonek musi dokładnie przylegać do kuli, ale nie może być zbytnio naprężony. Cały czas kontrolujcie naprężenie i ułożenie kordonka, a w razie potrzeby poprawiajcie jego ułożenie igłą. Możecie też lekko ugniatać palcami szwy, aby ładnie się układały.

wyrównywanie nici - wyszywana bombka

Gdy w ten sposób umieścicie na każdym południku po trzy szwy przy biegunie i równiku, pora na niewielką zmianę – kolejny szew umieśćcie dużo bliżej równika – około 3 mm ponad nim.

czwarte okrążenie - wyszywana bombka

Haftujcie jak poprzednio, aż dojdziecie do równika. Powinno Wam się zmieścić jeszcze po trzy szwy na każdym z południków.

wyszywana bombka temari - kiku

W ten sam sposób ozdóbcie południową półkulę.

Wzór Kiku – sposób drugi

Drugi sposób  jest podobny do pierwszego, ale ma pewną zaletę – łatwiej jest wykonywać szwy, szczególnie pod koniec wyszywania. Ma też wadę – wymaga większego skupienia, aby nie pomylić południków.

Zacznijcie pracę przy dowolnym południku, wychodząc igłą tuż ponad szpilką pomocniczą, po lewej stronie południka (szpilkę tę usuńcie) i poprowadźcie kordonek w stronę równika do trzeciego południka na lewo. Wykonajcie niewielki szew z prawa na lewo, około 1 cm na północ od równika, wbijając się pod południk i nici oplotu.

szew przy równiku

Następnie poprowadźcie nić w stronę bieguna, dochodząc do trzeciego południka na lewo i wbijcie się po prawej stronie południka, tuż nad szpilką pomocniczą. Tym razem jednak przebijcie się do piątego południka na lewo i wyjdzie tuż nad szpilką pomocniczą, po lewej stronie południka (szpilkę usuńcie).

przechodzenie między półkulami

Znajdujecie się teraz o jeden południk na prawo od miejsca, w którym zaczęliście. Wykonujcie poprzednie kroki, aż dojdziecie do punktu wyjścia (możecie sobie ten pierwszy południk zaznaczyć szpilką, aby się nie pogubić, choć ja tego nie zrobiłam).

W ten sposób wykonajcie trzy okrążenia, jednak pamiętając o przesuwaniu szwów. Robiąc szwy przy biegunie, należy zawsze wbijać się ok. 1 mm na prawo od poprzedniego szwu, lekko poniżej i wychodzić 1 mm na lewo od poprzedniego szwu, lekko poniżej. Szwy przy równiku zawsze wykonujcie tej samej szerokości, jednak za każdym razem wbijajcie się 1-2 mm bliżej równika.

wyszywana bombka - drugie okrążenie

Ostatecznie szwy będą się zaciskać i każdy z nich będzie się oddalał od równika i biegunów. W trakcie pracy będziecie więc poprawiać ułożenie kordonka. Możecie to robić brzegiem igły, lub jej tępym końcem, a także możecie lekko ugniatać szwy kciukiem, aby nadać im pożądany kształt.

W trakcie pracy zauważycie, że coraz ciężej jest się przebić przez kulę. To efekt nagromadzenia wielu szwów w jednym miejscu. Możecie sobie pomóc międzylądowaniem. Kiedy chcecie przejść o pięć południków na lewo – zróbcie to na dwa razy. Najpierw przesuńcie się o dwa południki na lewo, kierując się nieznacznie w stronę równika i wychodząc w pustym miejscu we wzorze.

przejście do kolejnego południka

Następnie wbijcie się ponownie w to samo miejsce i przejdźcie o 3 południki na lewo, dochodząc do docelowego miejsca z bliższej odległości i lekko z dołu.

przechodzenie między południkami

Po trzech okrążeniach wykonajcie czwarte, umieszczając szwy dużo bliżej równika – około 3 mm nad nim.

szew przy równiku - temari

Piąte i szóste okrążenie wyszywajcie tak, jak poprzednie, w ostatnim okrążeniu szyjąc stycznie do równika.

Tak wygląda monochromatyczna temari.

biała wyszywana bombka - temari

Dodawanie koloru do monochromatycznej temari z wzrorem Kiku

Jak już Wam powiedziałam – nie wytrzymałam i musiałam dodać kordonek z efektem ombre. Możecie też w ten sposób ożywić Waszą wyszywaną bombkę.

dodawanie koloru

Wykonajcie na każdej półkuli jeszcze jedno okrążenie kordonkiem ombre. Przy równiku szwy wykonujcie poniżej, a więc na przeciwnej półkuli.

ostatnie okrążenie

Na koniec wykonajcie zawieszkę. Zakotwiczcie kordonek w kuli i wyjdźcie igłą na równiku, na lewo od wybranego południka. Wbijcie się drugi raz na prawo od tego południka i nie zaciągajcie nici.

zawieszka - wyszywana bombka

Odmierzcie, jakiej długości zawieszka Was satysfakcjonuje i zakończcie nić, kilkukrotnie wbijając się i wychodząc w tym samym miejscu, aby dobrze zakotwiczyć nić. Obetnijcie końcówkę.

robienie zawieszki - haftowana bombka

Wasza wyszywana bombka z wzorem Kiku jest gotowa!

Wyszywana bombka temari

Może Cię to zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *