Makramowy wianek komunijny DIY

wianek komunijny DIY makramowy

Moja druga córka idzie w tym roku do pierwszej Komunii Świętej (o komunijnym szaleństwie zresztą zrobiłam osobny wpis). Jej matka chrzestna przygotuje dla niej wianek z żywych kwiatów, ale postanowiłam też przygotować jej coś na głowę na biały tydzień, bo pewnie tak długo zieloności nie przetrwają.

Ponieważ ostatnio polubiłam się z techniką makramy, to stwierdziłam, że wianek komunijny DIY mogę łatwo wypleść ze sznurka wędzarniczego (czy sznurka wędliniarskiego – jak tam go zwą).

Potrzebne materiały

Do wianka komunijnego DIY wykorzystałam:

  • Sznurek wędzarniczy o grubości ok. 1,2 mm
  • Dużą agrafkę (mógłby to być też patyczek do szaszłyków)
  • Tablicę korkową
  • Szpilki krawieckie
  • Nożyczki
  • Metr krawiecki
materiały - wianek komunijny DIY

Ze sznurkiem wędliniarskim jest tak, że każdy jest inny i nie bardzo trzyma się opisu. Ja swój kupiłam na Allegro. Napisane było, że to sznurek bawełniany o grubości 2 mm, a przyszedł sporo cieńszy, co swoją drogą mnie bardzo ucieszyło. Na dodatek trafił mi się sznurek bardzo gładki, a przez to śliski. To ma swoje wady i zalety. Gotowa opaska ma delikatny połysk, ale pracowało się na tym sznurku raczej powoli (wykonanie tego wianuszka zajęło mi ponad 4 godziny), ponieważ zawiązane już węzły potrafiły się luzować.

sznurki do makramy
Oba te sznurki kupiłam jako sznurki dwumilimetrowej grubości… hmmm.

Wianek komunijny DIY techniką makramy

Bardzo długo zastanawiałam się, jak ma wyglądać wianek komunijny DIY mojej córki. Znalazłam sporo inspiracji i zapisałam je sobie na mojej makramowej tablicy na Pinterest, ale długo nie mogłam wybrać satysfakcjonującego mnie wzoru.

Ostatecznie, metodą prób i błędów, stworzyłam swój własny wzór na podstawie zgromadzonych inspiracji. Założyłam, że wianek będzie noszony nad czołem i wiązany będzie pod włosami na karku. Nad czołem będzie troszkę szerszy i będzie się symetrycznie zwężał w kierunku uszu. Wybrałam do tego wzory makramowe wykonywane węzłem żebrowym.

Opaskę postanowiłam pleść od środka. Wiedziałam, że będę pracować na sznurkach długości ok. 4 m. Bałam się, że przy tak cienkim sznurku na początku wszystko będzie mi się plątać. Na dodatek sznurek wędliniarski (który jest sznurkiem skręcanym, a nie plecionym) po dłuższej pracy zaczyna się rozkręcać i węzły nie są już estetyczne. Dzięki pleceniu od środka mogłam pracować na raz na sznurkach długości ok. 2 m – nie męczyć siebie i sznurka. Dodatkową zaletą plecenia od środka jest to, że nie musiałam się obawiać, że wianek wyjdzie niesymetryczny – gdybym w trakcie pracy postanowiła wydłużyć lub skrócić wzór, to łatwo mogłam to zrobić.

Przygotowanie

Pracę zaczęłam od ucięcia sześciu odcinków sznurka długości 4,5 m każdy (trzeba było uciąć 4 m – sznurki były ciut za długie). Następnie każdy sznurek złożyłam na pół i zawiązałam węzłem mocującym na agrafce.

Jeden koniec każdego sznurka odłożyłam na bok i związałam w kłębek, a drugi koniec każdego sznurka przygotowałam do pracy.

makramowy wianek komunijny  DIY - przygotowanie pracy

Wyplatanie

Wzór wianka obejmował:

  • Motywy z czterema zawijasami – pięć, na środku wianka.
  • Motywy z trzema zawijasami – po dwa z każdej strony, obok czterozawijasowych.
  • Motywy z dwoma zawijasami – po 10 z każdej strony.

Ponieważ plotłam wianek od środka, to zaczęłam od trzech motywów z czterema zawijasami.

Poniżej filmik ilustrujący sposób wyplatania:

Następnie wyplotłam dwa motywy trzyzawijasowe.

A potem 10 motywów dwuzawijasowych – wyplatałam je tak, jak trzyzawijasowe, ale z pominięciem środkowej części motywu.

Na koniec wyplotłam pół motywu dwuzawijasowego z ukryciem sznurków – po prostu dokładałam wystające sznurki (te, którymi właśnie zawiązałam węzeł żebrowy) do sznurka wiodącego. Przyjrzyjcie się temu w galerii zdjęć.

Zakończenie części zdobionej to węzeł rybacki.

Następnie zaplotłam ok 25 cm zwykłego warkocza (na wiązanie na karku), zakończyłam węzłem rybackim i obcięłam nadmiar sznurka.

Wianek komunijny DIY - plecenie warkocza
Plecenie warkocza

Drugą połowę wianka wykonałam analogicznie, ale zaczęłam od wykonania dwóch, a nie trzech motywów czterozawijasowych.

Gotowy wianek ma wymiary:

  • 33 cm długości części zdobionej
  • 2,5 – 2 cm szerokości części zdobionej
  • 30 cm wiązania z każdej strony.

Plotłam go ponad 4 godziny.

wianek komunijny DIY

Wianuszek makramowy ze sznurka skręcanego o grubości 2,5 mm

Chciałam sprawdzić, jak ten wzór sprawdza się na grubszym sznurku, więc postanowiłam upleść go też z żółtego, dwumilimetrowego sznurka skręcanego. Pokażę Wam, jak to wyszło, żebyście mieli porównanie.

Teoretycznie sznurek miał mieć 2 mm grubości, ale w praktyce jest trochę grubszy i wzór wychodzi znacznie szerszy. Aby zachować proporcje wianka, musiałam zmienić wzór:

  • 1 motyw czterozawijasowy na środku
  • po dwa motywy trzyzawijasowe po każdej stronie
  • 5,5 motywu dwuzawijasowego po bokach

Do tego wianka przygotowałam 6 sznurków po 3,5 m długości. Wystarczyło idealnie.

Dodatkowo sześć sznurków o grubości 2 mm nie stanowiłoby wygodnego wiązania na karku. Postanowiłam więc na koniec wzoru obciąć 4 sznurki, które pracowały (a więc i tak były sporo krótsze), a zostawić tylko te dwa, które stanowiły rdzeń wianka. Obcięte końcówki schowałam pod węzłem rybackim, a ostatni sznurek z węzła rybackiego zostawiłam, aby dołożyć go do pozostałych dwóch sznurków — mogłam dzięki temu zapleść warkoczyk z trzech sznurków. Zakończyłam go też węzłem rybackim.

Gotowy wianek ma wymiary:

  • 34 cm długości części zdobionej
  • 5 – 3 cm szerokości części zdobionej
  • 30 cm wiązania z każdej strony.

Plotłam go 2 godziny.

makramowy wianek DIY - sznurek 2 mm

Ostatecznie oba wianuszki się córce podobają. Ten grubszy jest jednak bardziej siermiężny i brak mu połysku.

Może Cię to zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *