Podział kuli temari – simple division 8

Temari - simple division 8

Pisałam Wam o kulach temari, odsyłając po instrukcje do angielskojęzycznych stron. Nie ma zbyt wielu polskojęzycznych samouczków dotyczących temari, dlatego postanowiłam napisać Wam, jak wykonać najprostszy podział kuli temari.

Jeżeli szukacie instrukcji podział kuli na 10 południków, to zajrzyjcie do mojego wpisu o podziale temari simple 10 division.

Podział temari - Simple Division 8

Simple division 8 – najprostszy podział kuli temari

Jak wszystko w temari – ten podział wymaga precyzji, ale jest najmniej skomplikowany. Istnieje wiele podziałów temari, niektóre niezwykle złożone (możecie o nich poczytać na stronie TemariKai.com). Nie musicie jednak od razu ich wszystkich znać. Ten jeden podział pozwoli Wam stworzyć naprawdę wiele wzorów. Zajrzyjcie choćby na moją tablicę na Pintereście, możecie też skorzystać z moich instrukcji wykonania wzoru Tsumu.

Opiszę Wam, jak wykonać podział już owiniętej kuli. W moim wpisie o kulach temari pisałam o tym, jak owijać kulę, więc odsyłam Was do tego tekstu.

Potrzebne materiały

  • Nawinięta kula temari
  • Szpilki krawieckie z kolorowymi łebkami
  • Nożyczki
  • Wąski pasek papieru (ja używam pasków do quillingu o szerokości 3 mm)
  • Długa igła
  • Kordonek w wybranym kolorze
Podział temari simple 8 - materiały

Wyznaczanie punktów do podziału kuli temari

Kluczem do wykonania dobrego podziału jest cierpliwość i dokładność – nigdy się nie śpieszcie. Pilnujcie też, aby szpilki wbijać dokładnie prostopadle do powierzchni kuli.

Biegun północny

Podział kuli temari zaczynamy od przypięcia paska papieru (nie za blisko końca paska, aby się nie urwał) do kuli szpilką z białym łebkiem – ta szpilka będzie wyznaczać biegun północny naszej kuli.

Następnie owijamy pasek dookoła kuli (starając się układać go dokładnie wzdłuż największego obwodu) i zaginamy go tak, aby dotykał szpilki bieguna północnego [fot.]. Teraz trzeba sprawdzić, czy dobrze zmierzyliśmy obwód kuli. Odwijamy pasek, przekręcamy kulę o kilkadziesiąt stopni wokół własnej osi i owijamy ją paskiem jeszcze raz. Powtarzamy tę czynność kilka razy. Jeżeli za którymś razem zagięcie na pasku nie sięga do szpilki, lub zostaje luz (większy niż 2-3 mm), to znaczy, że nie byliśmy wystarczająco dokładni. Możemy wziąć następny pasek i zacząć jeszcze raz.

biegun północny temari

Biegun południowy

Gdy już jesteśmy pewni, że dobrze określiliśmy wielkość obwodu naszej kuli, możemy wyznaczyć biegun południowy.

W tym celu odwijamy pasek papieru z kuli i przykładamy zgięcie do szpilki bieguna północnego, a sam pasek zginamy w połowie [fot.].

Podział temari - połowa obwodu

Następnie wykonujemy malutkie nacięcie w kształcie litery „v” w miejscu zgięcia. Ważne, aby nie było zbyt głębokie (pasek może się urwać w tym miejscu), ani szerokie (mało precyzyjnie będzie wskazywać miejsce wbicia szpilki) [fot.].

nacięcie w pasku

Teraz znów precyzyjnie owijamy kulę paskiem (nasze pierwsze zagięcie musi dokładnie dochodzić do szpilki bieguna północnego), i wbijamy szpilkę  z czarnym łebkiem przy wykonanym przed chwilą nacięciu – to będzie nasz biegun południowy. Szpilkę należy wbić na środku nacięcia, ale nie w środku paska, a przy jego brzegu. Postępujemy tak ze wszystkimi szpilkami, które wbijamy w naszą temari [fot.].

Podział temari - biegun południowy

Podobnie, jak w przypadku sprawdzania długości obwodu naszej kuli, musimy teraz kilka razy owijać naszą kulę paskiem papieru, za każdym razem zmieniając południk, wzdłuż którego owijamy. Przy zmianie położenia paska okaże się, że trzeba nieznacznie przesunąć biegun południowy. Wyjmujemy szpilkę i wbijamy ją ponownie przy nacięciu. Czynność powtarzamy 3-4 razy, lub do momentu, gdy biegun południowy wyznaczony jest z dokładnością do 1-2 mm.

Równik

Teraz pora wyznaczyć równik – w tym celu wykonamy kolejne nacięcie w pasku. Składamy pasek na pół (w miejscu pierwszego nacięcia), przykładając nasze pierwsze zagięcie do bieguna północnego. Następnie znów składamy na pół, przykładając pierwsze nacięcie do bieguna północnego [fot.]. W ten sposób wyznaczyliśmy połowę odległości między biegunem północnym a południowym. Robimy malutkie nacięcie w miejscu nowego zgięcia. Ważne, aby nacięcie wykonać z tej samej strony paska, co poprzednio (pasek nacinany z dwóch stron bardzo łatwo się rwie).

jedna czwarta obwodu

Nasze nowe nacięcie posłuży do wyznaczenia równika. Rozkładamy pasek i znów owijamy nim kulę od bieguna do bieguna. Wbijamy szpilkę w dowolnym kolorze w miejscu nowego nacięcia, pamiętając o trzymaniu szpilki prostopadle do powierzchni kuli i umieszczaniu jej na brzegu paska.

W ten sposób umieszczamy 5-6 szpilek na równiku, przesuwając pasek wokół bieguna [fot.].

Sprawdzamy, obracając kulę wokół własnej osi, czy wszystkie szpilki są wbite prostopadle do powierzchni. Jeżeli nie, to poprawiamy ich ułożenie.

Podział temari - szpilki równika

Południki

Wyznaczymy osiem południków w równych odstępach i wykorzystamy do tego nasz pasek. Najpierw musimy go jednak odczepić od bieguna północnego. Wybieramy drugą szpilkę z białym łebkiem. Unosimy pasek na szpilce bieguna północnego i wbijamy nową szpilkę w miejsce starej. Jednocześnie wyciągamy pierwszą szpilkę i wbijamy drugą. Bardzo ważne, aby nową szpilkę wbić w ślad po starej i utrzymać ją prostopadle do powierzchni kuli [fot].

odpinanie paska

Odpięliśmy pasek od kuli i teraz pora go złożyć na 8 części. Składamy do wedle poprzednich zagięć i jeszcze raz na pół [fot.]. W miejscu nowego zagięcia wykonujemy nowe nacięcie. Ponieważ trudno jest przeciąć tyle warstw papieru na raz, możemy rozłożyć pasek i nacinać po kolei w każdym powstałym zagięciu. Należy tylko pamiętać, aby zawsze wcięcie znajdowało się po tej samej stronie paska.

Podział temari - jedna ósma obwodu

Przypinamy pasek szpilką obok wybranej szpilki na równiku. Owijamy go wokół równika tak, aby nacięcia znajdowały się po stronie szpilek [fot.].

wyznaczanie południków

Teraz możemy przesunąć szpilki z równika w miejsce nacięć. Zawsze wbijamy szpilki pionowo, przy brzegu paska, dokładnie pośrodku wcięcia. W ten sposób umieszczamy na równiku osiem szpilek wyznaczających południki [fot.].

Podział temari - południki

Wszywanie linii podziału

Linie podziału – południki

Wszystkie punkty zostały wyznaczone – pora na szycie. Odmierzamy potrzebną długość kordonka: cztery obwody kuli plus parę centymetrów na wszycie i 10-15 cm na zakończenie [fot.].

linie podziału

Nawlekamy kordonek na igłę, na końcu wiążemy spory węzełek i obcinamy kordonek tuż za nim [fot.]. 

Podział temari - nawlekanie kordonka

Igłę wbijamy w kulę 2-3 cm od bieguna północnego i wychodzimy dokładnie na biegunie [fot.]. Przeciągamy nić i zaciągamy na tyle, aby węzełek zagłębił się w kulę i zaczepił o nici oplotu (węzełek powinien być niewidoczny). Sprawdzamy, czy nić dobrze trzyma.

zakotwiczenie nici

Teraz owijamy kulę kordonkiem. Najpierw prowadzimy go przez równik po LEWEJ stronie szpilki, aż do bieguna południowego [fot.].

Podział temari - pierwszy południk

Przechodzimy po lewej stronie bieguna i odwracamy kulę biegunem południowym do góry. Prowadzimy kordonek dalej prosto do równika i przeprowadzamy go po PRAWEJ stronie szpilki. Dochodzimy do bieguna północnego i odwracamy kulę znów biegunem północnym do góry. Owinęliśmy kulę od bieguna do bieguna. Przechodzimy po lewej stronie bieguna północnego i prowadzimy kordonek lekko w prawo – do kolejnej szpilki na równiku [fot.].

prowadzenie południków

Powtarzamy poprzednie kroki aż do momentu, gdy po raz czwarty będziemy mijać biegun południowy. Przy biegunie południowym należy wykonać malutki szew przytrzymujący razem wszystkie nici podziału. W tym celu wbijamy się pod nici oplotu tuż za biegunem południowym, prowadząc igłę w stronę, z której przyszliśmy. Wychodzimy tuż przy biegunie południowym. W ten sposób złapaliśmy wszystkie nici podziału i kilka nici oplotu, a szew jest wielkości 1-2 mm [fot.]. Zaciągamy delikatnie szew i możemy usunąć szpilkę bieguna południowego. Wszystkie nici powinny pozostać na swoim miejscu.

Szew na biegunie południowym - temari

Prowadzimy kordonek dalej, w stronę bieguna północnego (przechodząc po prawej stronie ostatniej szpilki), wykonujemy taki sam szew, jak przy biegunie południowym i zakańczamy nić. W tym celu wbijamy się przy samym biegunie i wychodzimy parę centymetrów obok [fot.]. Możemy już usunąć szpilkę bieguna północnego.

Podział temari - szew zabezpieczający południki

Przeciągamy nić, naprężamy lekko i obcinamy przy samej powierzchni kuli [fot.].

ucinanie nici

Jeżeli końcówka kordonka jest widoczna, to przesuwamy końcówką igły nici oplotu tak, aby zakryły kordonek.

Linie podziału – równik

Podział kuli temari już prawie gotowy. Odmierzamy dwa obwody kuli i doliczamy kawałek kordonka na wszycie i zakończenie [fot.].

Podział temari - nici do równika

Wiążemy węzełek na końcu kordonka i zakotwiczamy go w kuli, wychodząc przy jednej ze szpilek na równiku [fot.].

początek równika

Owijamy kordonek dookoła równika [fot.].

Podział temari - owijanie równika

Wbijamy igłę przed południkiem, po prawej stronie szpilki, od której zaczęliśmy owijanie. Wyprowadzamy ją na powierzchnię po lewej stronie następnej szpilki równika (za południkiem). Następnie wbijamy się po prawej stronie tej samej szpilki, ale przed południkiem i wyprowadzamy igłę przy następnej szpilce, po lewej stronie, za południkiem [fot.]. W ten sposób przy każdej szpilce powstaje mały szew mocujący południk do równika i do nici oplotu. Po wykonaniu tego szwu możemy usunąć szpilkę.

obszywanie równika

Przy ostatniej szpilce wykonujemy mały szew mocujący, a następnie zakańczamy nić [fot.]. Możemy też nie tworzyć równika (w niektórych wzorach nie jest potrzebny), a jedynie wykonać szwy mocujące południki przy szpilkach. Wystarczy nie owijać równika kordonkiem przed wykonywaniem szwów.

Podział temari - zakańczanie nici równika

Podział kuli temari skończony — pora zabrać się za wyszywanie! W moim poprzednim wpisie o kulach temari podpowiadam, jak wybrać wzór.

Opisałam też w osobnym wpisie, jak owinąć styropianowe jajko.

Tu znajdziecie samouczek do wykonania kuli temari z wzorem tsumu. A tu opisałam, jak wykonać bombkę z siwym koniem.

Może Cię to zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *