Haftowane jajko temari – wzór Kiku

Jajko temari - wzór kiku

Wielkanoc ma swój smak: żurku, i mazurka czekoladowego. Ma swój zapach: wilgotnej ziemi i pieczonego ciasta. A jaki ma kolor? Dla mnie to żółta barwa forsycji, jasna zieleń pierwszych pąków drzew i ciemna zieleń bukszpanu. To te kolory zainspirowały mnie do wyhaftowania jajka temari ze wzorem Kiku.

Potrzebne materiały

Do wykonania haftowanego jajka temari ze wzorem Kiku potrzebne Wam będą:

  • Jajko styropianowe wielkości 8 cm
  • Długa igła z dużym oczkiem
  • Dwa cienkie paski papieru (ja używam pasków do quillingu szerokości 3 mm)
  • Nożyczki
  • Szpilki z kolorowymi łebkami
  • Nici do szycia maszynowego w kolorze żółtym – co najmniej 300 m
  • Motki kordonka Kaja marki Ariadna w kolorach:
    • Bladozielonym, nr 312
    • Jasnozielonym, nr 327
    • Zielonym, nr 326
    • Ciemnozielonym, nr 311
    • Seledynowym, nr 1454
    • Morskim, nr 1455
    • Beżowym, nr 321
    • Karmelowym, nr 330
  • Kordonek metalizowany Camellia marki YarnArt, w kolorze złotym, nr 419
  • Ewentualnie: metr krawiecki.
jajko temari - wzór kiku - potrzebne materiały

Oczywiście kolory możecie dobrać według Waszych potrzeb. Jeżeli chcecie mieć szerszą paletę kolorystyczną, to zamieńcie kordonek na mulinę – Polecam wyszywanie trzema nićmi na raz.

Wykonanie

Ten projekt zajął mi w sumie około trzy godziny. Pół godziny to owijanie i podział, a haft – około 2,5 godziny. Jednak przy wykonywaniu temari nigdy nie należy się spieszyć – to zajęcie na długie, relaksujące wieczory.

Owijanie i podział

Opisałam Wam już dokładnie w poprzednim wpisie, jak owinąć jajko temari, więc postępujcie zgodnie z moimi instrukcjami. Do tego projektu wykonacie podział na osiem południków, który również został tam pokazany.

Podział Simple division 8 - jajko temari
Jajko gotowe do haftu

Haftowanie jajka temari – wzór Kiku

Wzór Kiku jest bardzo prostym i podstawowym sposobem dekorowania temari. Ja przedstawiam Wam jego nietradycyjną wersję, gdzie kolor nici zmienia się przy każdym południku.

Kiku możecie wykonywać na oko, ale polecam sobie pomóc, zaznaczając szpilkami miejsce pierwszego wkłucia. W tym celu odmierzcie po 2,5 cm na północ i południe od równika na każdym z południków i zaznaczcie szpilką.

szpilki pomocnicze

Pierwsze okrążenie w haftowanym jajku temari

Pamiętajcie, że nici oplotu nie są ze sobą połączone, więc kordonek będzie je przesuwał względem siebie. Przy naprężaniu nici miejsce szwu przesunie się o około 1 mm. Dlatego jeżeli chcecie, aby szwy były symetryczne, to przy wbijaniu się zawsze bierzcie na to poprawkę.

Pracę zacznijcie od koloru beżowego. Nawleczcie kordonek, zawiążcie węzełek na końcu i wbijcie się w dowolnym miejscu na półkuli północnej (a raczej: półjaju północnym). Igła ma wyjść około 2-3 mm od bieguna północnego, po lewej stronie od wybranego południka.

pierwsze wkłucie

Poprowadźcie nić w dół, po następnego południka na wschód (czyli na prawo). Wbijcie się w nici oplotu tuż poniżej szpilki, po prawej stronie południka i wyjdźcie po jego lewej stronie. Delikatnie naprężcie nić, aby ładnie się ułożyła na jajku, ale nie naciągała za mocno południków, do których jest mocowana.

kolor beżowy

Możecie już usunąć pierwszą szpilkę.

usunięcie szpiki

Następne wkłucie wykonajcie 2-3 mm od bieguna północnego, po prawej stronie kolejnego południka na wschód. Igłę wyprowadźcie przy południku, od którego zaczynaliście, po jego lewej stronie, około 1 mm poniżej pierwszego wkłucia.

beżowe v - jajko temari - wzór kiku

Teraz pora zdjąć kordonek z igły i zostawić jego końcówkę, aby swobodnie zwisała. Weźcie morski kordonek, nawleczcie na igłę, zakotwiczcie w jajku i zacznijcie pracować przy pierwszym południku na wschód od tego, przy którym zaczynaliście. To znaczy, wyjdźcie igłą 2-3 mm od bieguna północnego, z lewej strony południka, który znajduje się w środku beżowej litery „V”, którą właśnie wyhaftowaliście.

kolor morski

Morskim kordonkiem wykonajcie takie samo V, jak kolorem beżowym, zdejmijcie igłę z kordonka i pozostawcie go zwisającego tak, jak poprzedni kolor.  

Weźcie kolor bladozielony i wyszywajcie nim tak, jak poprzednimi dwoma kolorami. Zauważcie, że tym razem zaczniecie pracę przy prawej stronie beżowego V.

morskie v - jajko temari- - wzór kiku

Gdy będziecie kończyć pracę kolorem bladozielonym, musicie wyprowadzić igłę po lewej stronie południka, od którego zaczynaliście ten kolor, ale NAD beżowym kordonkiem.

bladozielony

Następnie wykonajcie tak samo zielone, seledynowe i karmelowe V

Weźcie kolor ciemnozielony. Zaczniecie przy seledynowym V, a później dojdziecie do beżowego V, które wykonaliście jako pierwsze.

ciemnozielony - haftowane jajko - ozdoba wielkanocna

Jako ostatnie wykonajcie jasnozielone V. Powstało jajko z wielokolorowym kwiatkiem i ośmioma wystającymi nićmi.

pierwsze okrążenie - jajko temari - wzór kiku

Dalsza część wzoru Kiku

Pierwszy obrót gotowy, teraz powtarzajcie poprzednie kroki, za każdym razem wykonując szwy o 1-2 mm niżej (bliżej równika) niż w poprzednim okrążeniu.

drugie okrążenie

Dotyczy to zarówno szwów przy zbiegu V, jak i tych blisko bieguna północnego

Tak wygląda jajko po drugim okrążeniu

Drugie okrążenie - jajko haftowane

W trakcie pracy zauważycie, że nowsze szwy przesuwają te wykonane wcześniej. Brzegiem igły, lub jej tępym końcem korygujcie położenie wszystkich nici, aby leżały równo przy sobie i miały jednakowe naprężenie.

Możecie też poprawiać ułożenie nici ugniatając miejsca szwów kciukiem

W ten sposób wykonajcie pięć okrążeń.

Piąte okrążenie

Kolejne dwa okrążenia będą miały lekką modyfikację. Literę V będziecie zaczynać tak, jak poprzednio, ale jej dolną część przesuniecie znacznie niżej. Dolny szew w literze V wykonajcie w pierwszym okrążeniu około 1 cm na północ od równika, a w drugim – tuż poniżej równika.

Zakończcie nić, gdy wykonacie ostatnią literę V – wyprowadźcie igłę w dowolnym miejscu, po czym wbijcie się znów w to samo miejsce i skierujcie igłę w inną stronę. Na koniec lekko naprężcie kordonek i obetnijcie go tuż przy powierzchni kuli.

Tak wygląda jajko po siedmiu okrążeniach.

Jajko temari - wzór kiku - półkula północna

Południowa część haftowanego jajka temari

Teraz obróćcie jajko biegunem południowym do góry i wykonajcie wzór kiku tak samo, jak poprzednio. Do Was należy wybór, czy kolory odbijecie w sposób lustrzany w stosunku do północnej półkuli (a raczej półjaja), czy ułożycie je w inny sposób.

Ja zmieniłam kolejność kolorów. Zaczynając od tego samego południka, co przy biegunie północnym, wyszywałam po kolei kolorami: bladozielonym, jasnozielonym, zielonym, ciemnozielonym, morskim, seledynowym, karmelowym i beżowym.

Półkula południowa - jajko temari, wzór kiku

Wykończenie

Na koniec wykonajcie proste gwiazdki w powstałych rombach na równiku. Nawleczcie złoty kordonek i wyjdźcie igłą około 2 cm od równika, pomiędzy dwiema literami V.

Wykończenie jajka temari

Przeprowadźcie nić przez równik, prosto na południe i wbijcie się znów ok. 2 cm od równika. Igłę wyprowadźcie po przeciwnej stronie równika, około 1,5 cm od niego, bliżej jednej z liter V.

Gwiazdka - jajko temari

Przeprowadźcie nić przez równik w miejscu powstałego skrzyżowania. Wbijcie igłę w analogiczne miejsce jak poprzednio i wyprowadźcie ją ok. 0,5 cm od równika lekko na lewo od poprzedniego wbicia.

Wyszywanie gwiazdki - haftowane jajko

Postępujcie analogicznie, aż do momentu, gdy powstanie gwiazdka.

Wykonajcie taką gwiazdkę w każdym z rombów. Wasze pierwsze haftowane jajko temari z wzorem kiku jest gotowe!

Haftowane jajko temari - wzór kiku

Może Cię to zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *