Bombka z żarówki na kilka sposobów

Bombka z żarówki

Pewnego dnia wchodzę do pokoju moich córek, a tam: żarówkowisko! Dziewczyny wpadły w przedświąteczny szał. W sumie – co im pozostało, skoro obie co chwilę lądują na kwarantannie? Bombka z żarówki — musiałam Wam o tym napisać…

Bombka z żarówki decoupage

Tak, znów piszę o decoupage, bo to bardzo prosta i efektowna technika. Na dodatek nie wymaga wielu skomplikowanych narzędzi i trudno dostępnych materiałów. Pisałam Wam już o pisankach decoupage i lampionach adwentowych, a teraz pora na ozdoby świąteczne.

Potrzebne materiały

Do wykonania ozdoby świątecznej z żarówki będziecie potrzebować:

 • Żarówki (najlepiej mlecznej)
 • Ozdobnych serwetek lub chusteczek, albo papieru do decoupage
 • Kleju do decoupage lub wikolu i wody wymieszanych w proporcji około 2:1
 • Płaskiego, szerokiego pędzelka
 • Nożyczek
 • Lakieru bezbarwnego (ja używam takiego w sprayu)
 • Cienkiej wstążki, sznureczka lub kordonka
 • Kleju na gorąco
 • Opcjonalnie: farb do zamalowania oznaczeń na żarówce
Żarówa decoupage - potrzebne materiały

Wykonanie

Zaczynamy od zamalowania na biało oznaczeń na żarówce, aby nie przebijały się w gotowej pracy. Ja użyłam do tego trzech warstw białej tempery. Możecie też pomalować na biało szklaną część — wzór będzie miał wtedy bardziej soczyste kolory.

Przygotowanie żarówki

Następnie wycinamy wybrany wzór z serwetki (o tym, jak wybierać wzory serwetek, pisałam we wpisie o lampionach decoupage). Możemy dekorować żarówkę małymi fragmentami, lub jednym, większym, prostokątnym kawałkiem.

Należy wtedy wykonać nacięcia w serwetce z góry i z dołu tak, jakbyśmy mieli zamiar okleić globus. Warto też pamiętać, że serwetki przy klejeniu nieznacznie zwiększają swoją powierzchnię, co jest szczególnie widoczne przy klejeniu większych motywów. Co jeżeli motyw w trakcie naklejenia okaże się być za duży? Można go szybko dociąć, nawet jeżeli już jest pokryty klejem, choć trzeba przy tym zachować szczególną ostrożność.

Wycinanie serwetki - bombka z żarówki

Serwetki składają się z trzech warstw, a żarówkę oklejać będziemy tylko wierzchnią, zadrukowaną. Dlatego przed przystąpieniem do klejenia należy usunąć dwie spodnie warstwy.

Rozwarstwianie serwetki

Pora na klejenie: przykładamy wzór do naszej bombki z żarówki i smarujemy klejem, rozprowadzając go delikatnie pędzelkiem. Klejenie powinno przebiegać sprawnie – klej zawiera wodę, w kontakcie z którą chusteczki miękną i są podatne na uszkodzenia.

Rozprowadzamy klej od środka ku brzegom, starając się unikać marszczenia serwetki. Gdy kleicie wikolem zmieszanym z wodą, to sprawdźcie najpierw jego konsystencję. Jeżeli klej jest zbyt gęsty, to serwetka może się porwać w trakcie klejenia, jeżeli będzie byt rzadki – serwetka rozmięknie i zostanie na pędzlu. Gęstość kleju możecie regulować ilością dodanej do niego wody. Po wymieszaniu kleju warto przeprowadzić próbę klejenia z użyciem ścinka serwetki.

Bombki z żarówki - klejenie
Śpieszyłam się i jednak nie uniknęłam zmarszczek.

Gotową pracę należy zostawić do wyschnięcia (np. wstawiając ją do małego kieliszka), a następnie polakierować.

Schnięcie żarówki decoupage
Żarówka nie pasowała do kieliszka, więc użyłam zwiniętego kawałka papieru do stabilizacji gwintu.

Pozostaje wykonać zawieszkę ze sznurka lub wstążki. Do tego celu wykorzystujemy klej na gorąco. Jeżeli chcecie, to przy okazji można owinąć wstążką gwint żarówki.

Bombka z żarówki - decoupage

Bombka z żarówki i włóczki

Moja pierworodna jest fanką taśmy klejącej. Tym razem użyła tej dwustronnej. Czego potrzeba do stworzenia bombki z żarówki i włóczki?

 • Żarówki
 • Taśmy klejącej dwustronnej
 • Włóczki (najlepiej w stylu ombre)
 • Ewentualnie: wstążki i kleju na gorąco

Na żarówkę nakładamy niewielkimi fragmentami taśmę klejącą i kleimy do niej włóczkę, układając ją w fantazyjne wzory. Zawieszkę wykonujemy, obwiązując gwint żarówki włóczką. Można też wykonać zawieszkę tym samym sposobem, co w przypadku żarówki decoupage.

Bombka z żarówki dekorowana włóczką

Bombka z żarówki metodą quillingu

Podobnie, jak w przypadku żarówki włóczkowej, wykorzystamy tu taśmę dwustronną. Potrzebujemy:

 • Żarówki
 • Taśmy klejącej dwustronnej
 • Pasków do quillingu (moja córka używała takich o szerokości 3 mm)
 • Igły do quillingu, lub wykałaczki i skalpela
 • Płynnego kleju do papieru i wykałaczki lub patyczka higienicznego do nakładania go
 • Sznurka do wykonania zawieszki
 • Lakieru bezbarwnego w sprayu
 • Ewentualnie: wstążki i kleju na gorąco, farb i pędzla

Jeżeli nie posiadacie igły do quillingu, to możecie sobie zrobić prowizoryczną igłę z wykałaczki. Wystarczy naciąć wykałaczkę skalpelem na jednym z końców wzdłuż, tak aby powstała szczelina, w którą będziemy wsuwać koniec paska do quillingu.

Koniec paska wsuwamy w szczelinę igły do quillingu i obracamy igłą, aby nakręcić na nią cały pasek.

Powstaje spirala, którą następnie zsuwamy z igły. Możemy trochę poluzować chwyt, aby spirala się lekko rozwinęła do pożądanego rozmiaru, a następnie nakładamy wykałaczką lub patyczkiem higienicznym kropelkę kleju na koniec paska i przyklejamy go do spirali, aby się dalej nie rozwijała.

Kształtujemy ją dowolnie: w ciasne kółeczko, w łezkę, listka, trójkąt, kwadrat… Możemy też zwinąć połowę paska, a następnie zsunąć go z igły do guillingu i zacząć nawijać pasek z drugiego końca w przeciwną stronę – uzyskamy zawijaska w kształcie litery „S”.

Zwinięte paski do quillingu

Na żarówkę naklejamy niewielkie kawałki taśmy dwustronnej, a następnie kleimy do niej zwinięte paski do quillingu. Można też pomalować część bombki farbą.

Malowanie bombki z żarówki

Gdy dokoracja jest gotowa, pora na lakierowanie. Wstawiamy żarówkę gwintem do kieliszka (kieliszek zabezpieczamy papierem, aby się nie ubrudził lakierem), ustawiamy na rozłożonych gazetach. Lakierujemy, spryskując żarówkę z odległości 15-20 cm.

Zawieszkę wykonujemy podobnie, jak w poprzednich przypadkach.

Bombka z żarówki - quilling

Bombka z żarówki – bałwanek

Urocze i proste. Potrzebujemy:

 • Matowej żarówki
 • Markera permanentnego
 • Czarnego papieru technicznego
 • Włóczki
 • Sznurka lub wstążki na zawieszkę
 • Kleju na gorąco lub kleju Magic
 • Ewentualnie: szydełka

Z włóczki robimy szalik dla bałwanka. Jeżeli macie szydełko, to robicie łańcuszek na szydełku. Jeżeli nie potraficie robić na szydełku, to możecie wziąć trzy lub sześć kawałków włóczki, zapleść na nich luźny warkoczyk i zawiązać go na końcach.

Z papieru technicznego wycinamy rondo do cylindra. Wewnętrzna średnica ronda to średnica gwintu żarówki. Zewnętrzną średnicę wybieracie wedle Waszego upodobania.

Gwint żarówki zamalowujemy markerem permanentnym na czarno – to będzie cylinder bałwanka. Na wąskiej części żarówki malujemy markerem oczka, nos i uśmiech bałwanka, a na szerokiej części — guziczki.

Zakładamy bałwankowi szaliczek i mocujemy do klejem Magic lub klejem na gorąco. Zakładamy rondo cylindra na gwint żarówki i mocujemy klejem. Następnie do zakończenia gwintu mocujemy klejem Magic lub klejem na gorąco zawieszkę ze sznurka, lub wstążki.

Bombka z żarówki - bałwanek

Co o tym sądzicie? Ja jestem zachwycona kreatywnością moich dzieci! 😀

Bombka z żarówki

Może Cię to zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *