Spis treści:
Co robić z dziećmi, gdy wyjazd nie wchodzi w grę?
Majówka 2021 z dziećmi nie rysuje się szczególnie zachęcająco. Hotele zamknięte do 3.05.2021 r. Babcia jeszcze nie zaszczepiona, albo na kwarantannie… i co teraz? Czy musimy się nudzić w domu? Jest wiele rzeczy, które możemy robić w nadchodzący weekend.
Majówka z dziećmi na świeżym powietrzu
Inauguracja koncertów chopinowskich w Żelazowej Woli
„Mamo, a pojedziemy kiedyś znów tam, gdzie jechał ten kombajn i się urodził Chopin i będziemy jeść te cytrynowe wafelki?” Co jakiś czas słyszę to od mojego pięciolatka. Z naszej poprzedniej wizyty zapamiętał rzeczy najważniejsze. 😉
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli to bardzo przyjemne miejsce. Jeżeli nie byliście tam nigdy, to jest okazja na miły spacer po pięknym parku nad Utratą przy dźwiękach muzyki. Kiedyś, żeby usłyszeć koncerty grane na fortepianie stojącym w domu, trzeba było polować na miejsca na ławeczkach, krawężnikach, trawnikach i pod oknami. Dziś słuchanie koncertów w Żelazowej Woli jest dużo przyjemniejsze. Wzdłuż głównej alei parkowej i w promieniu kilkudziesięciu metrów dookoła domu rozstawione są wysokiej jakości głośniki. Wyglądają jak zielone, płaskie grzyby. Zazwyczaj dzięki nim możemy usłyszeć nagrania popularnych kompozycji Chopina. W trakcie koncertów na żywo wystarczy usiąść w pobliżu takiego „grzybka”. Po koncercie wykonawca pokazuje się na zewnątrz, żeby się ukłonić. Nie wychodzi jednak przez główne wejście, a z prawej strony budynku – tam, gdzie ustawione są ławki dla słuchaczy.






W trakcie majówki koncerty na żywo, o godzinie 12:00 i 15:00, będą odbywać się codziennie:
- 1 maja zagra Julia Łozowska. Koncert o godzinie 12:00 będzie transmitowany na kanale YouTube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina;
- 2 maja zagra Jerzy Sterczyński;
- 3 maja zagra Jacek Wendler.
Szczerze polecam wypad do Żelazowej Woli. Cytrynowe wafelki – też.
Wyjście do ogrodu botanicznego
Wedle aktualnych zasad, w ogrodach botanicznych nie trzeba nosić maseczek (nie licząc zamkniętych pawilonów). Wizyta w ogrodzie botanicznym będzie więc miłym odpoczynkiem od codziennej „maskarady”. W maju możemy, między innymi, podziwiać piękno kwitnących magnolii. Tu znajdziecie wykaz ogrodów botanicznych w Polsce. Ostrzegam, że nie jest to wykaz pełny. Na przykład nie znajdziecie tu, niedawno powstałego, Ogrodu Botanicznego w Brwinowie pod Warszawą.
Wizyta w Łazienkach Królewskich
Jeżeli mieszkacie w Warszawie, to polecam spacer po Łazienkach Królewskich. Co prawda muzeum jest zamknięte do 3 maja włącznie. Jednakże park jest dostępny dla zwiedzających. Spacerując, możecie porozmawiać o Stanisławie Auguście Poniatowskim, który stworzył tu swoją letnią rezydencję. W parku umieścił aż dwa teatry – Amfiteatr nad wodą i teatr w Starej Pomarańczarni. W tym drugim siedzibę ma Polska Opera Królewska. 3.05.2021 r. o godzinie 12:00 na stronie Muzeum Łazienki Królewskie transmitowany będzie wykład p.t. „3 maja 1791 – rewolucja po polsku”. Być może warto go posłuchać w trakcie spaceru?
Majówka z dziećmi w Zamku Królewskim
Weekend majowy jest świetną okazją do odwiedzenia Zamku Królewskiego. Możecie zobaczyć kopię Konstytucji 3 Maja wystawioną w Sali Senatorskiej, w której była uchwalona. W sali obok można przyjrzeć się dokładnie obrazowi Jana Matejki p.t. „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”. Po wizycie w Zamku proponuję spacer po ogrodach zamkowych, które otwarte będą od pierwszego maja. Zamek czynny będzie 2 i 3 maja w godzinach 11:00 – 17:00 (ostatnie wejście o godz. 16:00). 1.05.2021 r. Zamek będzie zamknięty.
Wypad na rowery
Jeżeli jeszcze nie wyciągnęliście rowerów z piwnicy, to może przyszła na to pora. Przy dobrej pogodzie warto wybrać się na dłuższą wycieczkę do lasu. Spakować kanapki, ciastka, herbatę lub zupę pomidorową do termosu. Odpocząć od masek. Zrobić sobie mały piknik. Pograć w jakąś prostą grę karcianą lub w skojarzenia. Fajną grą na taką okazję może być kompaktowa karcianka Timeline: Polska. Gracze mają ułożyć karty wydarzeń z historii Polski w porządku chronologicznym. Z początku nie widzimy dat wydarzeń, a jedynie ich nazwę. Po ułożeniu karty na osi czasu możemy ją odwrócić. Dopiero wtedy dowiadujemy się kiedy dane wydarzenie miało miejsce. Gra nie jest testem wiedzy historycznej. To raczej zabawa w szacowanie. Bez problemu można w nią grać z małymi dziećmi. Ja pozwalałam młodszym dzieciom patrzeć na daty i zastanawiać się, czy 1791 r. był wcześniej niż 1410 r.

Zróbmy sobie plener…
Jeżeli wasza rodzinka nie chce się dać wyciągnąć na spacer, to możecie ją zachęcić ciekawym zadaniem. Może zrobicie zdjęcia powykręcanych drzew, śmieszących was reklam, dziwnych kamieni, owadów? Tu obejrzycie efekty plenerów fotograficznych moich córek: Abecadło, Drzewa.






Zdjęcia nie muszą być idealnie wykonane. Wiele pracy przy tworzeniu takich albumów to poprawianie kadrów w podstawowych aplikacjach do obróbki zdjęć, a także selekcja materiału. Z tego też możemy wyciągnąć ważną naukę: proces twórczy w niemałym stopniu polega na… niszczeniu efektów swojej pracy.Możecie też usiąść w parku i narysować lub namalować pejzaż, albo portretować siebie nawzajem. Rysują wszyscy – bez wykrętów! Po twórczym spacerze miło będzie zrobić w domu miniwernisaż z ciastkami i kakaem.
W razie niepogody – majówka z dziećmi w domu
Gra domowa „Wiwat maj, trzeci maj…”
Lubicie gry miejskie? Dlaczego nie zagrać w grę domową? Z pewnością macie w domu takie przedmioty, książki czy reprodukcje obrazów, które są związane ze Świętem Narodowym Trzeciego Maja lub flagą RP. Możecie zlokalizować te przedmioty i napisać scenariusz. Zadaniem dzieci będzie odnajdywanie książek czy obrazków rozłożonych w domu. Każda rzecz opowie im coś na temat historii powstania Konstytucji 3 Maja lub symboli narodowych. Co ja znalazłam u siebie?
- książka p.t. „Poczet królów i książąt polskich”
- puzzle z obrazem Jana Matejki p.t. „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”
- podręcznik do historii dla czwartej klasy
- flaga RP
- przedmioty codziennego użytku z barwami narodowymi

Nie macie wystarczająco dużo takich rzeczy w domu? To nie problem. Możecie zagrać w grę w szukanie „skarbu”, w którą często grałam z rodzeństwem w dzieciństwie. Dzielimy się na 2 zespoły: Chowający i Szukający. Może być jeden Chowający i kilkoro Szukających lub pół na pół. Szukający wychodzą z domu, lub zamykają się w jednym z pomieszczeń. Chowający ukrywają gdzieś niewielki skarb. W tym czasie Szukający mają za zadanie narysować plan mieszkania z pamięci. Chowający na tym planie stawiają znak „X” w miejscu, gdzie ukryty jest skarb. Im dokładniejszy plan narysują Szukający, tym łatwiej będzie im odnaleźć ukryty przedmiot. To niezłe ćwiczenie odwzorowywania rzeczywistości na rysunku, a także pamięci i spostrzegawczości. Po odnalezieniu skarbu drużyny mogą się zamienić rolami lub po prostu kontynuować zabawę w niezmienionym składzie. Proponuję, aby ukrywanymi przedmiotami były karteczki z krótkimi notkami historycznymi lub ciekawostkami o Konstytucji 3 Maja.
Sadzenie kwiatów, porządki na balkonie
Pięknie przystrojony balkon z wywieszoną flagą może sprawić przyjemność nie tylko jego właścicielom. Balustradę można udekorować białymi i czerwonymi wstążkami – świetne ćwiczenie dla małych rączek. Przed „Zimnymi ogrodnikami” lepiej nie sadzić kwiatów wrażliwych na przymrozki. Możecie wybrać stokrotki, pierwiosnki czy bratki w kolorach: białym i czerwonym. Porządki mogą być okazją do wypicia pierwszej gorącej czekolady na balkonie w tym sezonie. A może minipiknik?

Znowu ten komputer?
Jest wiele propozycji na spędzanie czasu on-line. Dużą popularnością cieszy się ostatnio zwiedzanie stolic europejskich przez internet. Są transmisje spektakli teatralnych, koncertów… Tych propozycji jest sporo. W poprzednich dwóch wpisach polecałam Wam przedstawienia baletowe dla dzieci. Możecie o nich przeczytać tutaj: balety cz.1, balety cz.2. Ja jednak umyślnie nie poszukuję tego typu atrakcji. Ilość czasu, jaki dzieci spędzają ostatnio w sieci, jest zastraszająca. W weekend majowy postanowiłam nie tworzyć okazji do siedzenia przy komputerze. Tym bardziej że te okazje tworzą się same. Ostatnio mój mąż odkrył „It takes Two” – grę komputerową o dwójce wiecznie kłócących się rodziców. Córka magicznie zmusza ich do przeżycia wielu przygód, w których będą musieli WSPÓŁ-PRA-CO-WAĆ. Gra jest świetna. Nie mam złudzeń – w trakcie majówki nie unikniemy przejścia kilku poziomów. 😉
A jaka będzie Wasza majówka z dziećmi? Dajcie znać w komentarzu!
Abecadło zdjęciowe – majstersztyk!