Czapka smerfetka na drutach – wzór

Czapka smerfetka na drutach

Koniecznie chciałam zrobić sobie na jesień czapkę smerfetkę na drutach z jakimś luźnym wzorem. Nie taką przylegającą do głowy (jak ta z mojego wpisu o zimowej czapce i kominie na drutach), ale dającą miejsce na kucyka, koka, czy nadmiar rozumu. Nie byłam w stanie znaleźć w internecie wzoru, który by mi pasował, ale wtedy wpadł mi w oko robiony na drutach bąbelkowy sweterek. Tak mnie zauroczył, że postanowiłam odgapić wzór i przystosować do wykonania czapki. Po paru próbach osiągnęłam upragniony rezultat i cieszę się luźną, ale ciepłą czapką.  

Materiały do czapki smerfetki na drutach

W tym projekcie wykorzystałam:

 • Około 150 g włóczki wełnianej przeznaczonej na druty 6 mm w kolorze brązowym i miodowym. Nie podam producenta, ponieważ włóczka była znaleziona w szafie.
 • Druty wymienne 6 mm i 7 mm z żyłką 80 cm.
 • Znaczniki dziewiarskie – 8 szt.
 • Plastikową igłę do włóczki.
 • Nożyczki.

Początek czapki

Tę czapkę smerfetkę robiłam na drutach z żyłką, metodą magic loop. Jest to bardzo prosty sposób robienia czapki na okrągło. Nie trzeba później zszywać robótki i pracuje się wygodnie niezależnie od ilości oczek na drucie. Jeżeli jeszcze się nie spotkaliście z tym sposobem, to obejrzyjcie filmik tłumaczący, jak się dzierga magic loopem.

Dziergam raczej ciaśniejsze oczka, a chciałam, żeby czapka była lżejsza, dlatego postanowiłam wybrać druty większe, niż zalecane do tej włóczki. Po wykonaniu próbki drutami 7 mm i sprawdzeniu obwodu głowy wyszło mi, że powinnam nabrać około 60 oczek.

Narzucanie oczek

Żeby czapka nie była zbyt luźna, postanowiłam zacząć od wąskiego ściągacza robionego na drutach o 1 mm cieńszych niż reszta czapki. Dlatego oczka narzucałam na drutach 6 mm. Wzór, który wybrałam, wymaga wielokrotności liczby osiem — wyszły 64 oczka w kolorze miodowym.

Oczka podzieliłam na dwa druty i założyłam znacznik.

Nabieranie oczek

Ściągacz

Wykonałam 3 okrążenia ściągaczem 1×1, czyli robiąc jedno oczko prawe i jedno oczko lewe na zmianę.

Czapka smerfetka - ściągacz

Po ściągaczu trzeba było zamienić druty na grubsze i zacząć przerabiać dżersejem, czyli wszystkie oczka prawe. W tej czapce wzór wykonywałam w dwóch kolorach i zmiana koloru na brązowy zeszła się ze zmianą drutów.

W czwartym okrążeniu zaczęłam więc przerabiać wszystkie oczka na prawo, na drutach 7 mm, przekręcając żyłkę do nowego drutu. Wolną nitkę od nowego koloru zostawiłam po wewnętrznej stronie czapki. To bardzo ważne, aby przerabiając czapkę w okrążeniach, wszystkie nitki, które mają pozostać w środku czapki, trzymać w środku roboty.

W sumie wykonałam osiem okrążeń dżersejem brązową włóczką.

Schemat bąbelków - czapka smerfetka

Wzór w bąbelki

Teraz pora na wykonanie bąbelków. Wzór składa się z segmentów 8×8 oczek. W pierwszym okrążeniu wymienia się kolor włóczki na miodowy i powtarza się prosty schemat:

 • 7 oczek prawych nowym kolorem
Spuszczanie oczka
 • Ósme oczko należy spuścić na głębokość siedmiu rzędów. W ten sposób dochodzimy do oczka z pierwszego okrążenia w kolorze, którym do tej pory przerabialiśmy.
Siedem oczek spuszczonych
 • To oczko przerabiamy, możliwie ciasno, na prawo. Można je założyć na lewy drut (jednak tak, aby wolne nitki ze spuszczonych oczek były przed lewym drutem, czyli wbić lewy drut w to oczko od tyłu roboty) i przerobić, a ja po prostu przez nie przeciągałam nitkę od tyłu.

Tak to wygląda po pierwszym okrążeniu:

Czapka smerfetka na drutach - wzór w bąbelki
 • Kolejne siedem okrążeń dziergamy ściegiem gładkim prawym, czyli same oczka prawe.

Wykonaliśmy osiem okrążeń i pojawiły się nam bąbelki. Następny pas bąbelków wykonamy prawie tak samo, jednak z małą modyfikacją:

 • 3 oczka prawe nowym kolorem (brązowym)
Schemat wzoru w bąbelki
 • Spuścić czwarte oczko na głębokość siedmiu rzędów.
 • Przerobić to oczko na prawo.
miodowe bąbelki - czapka na drutach
 • Dalej przerabiać według schematu: siedem oczek prawych, ósme oczko spuszczone na siedem rzędów i przerobione na prawo.
Czapka dziergana w okrążeniach
 • Siedem okrążeń dżersejem.
Smerfetka - czapka jesienna - wzór na druty

Kolejne pasy przerabiamy tak samo, zawsze wprowadzając miodowy kolor siedmioma oczkami prawymi, a brązowy – trzema.

Zwężanie czapki i wykończenie

Gdy robótka osiągnęła około 20 cm długości, przystąpiłam do zwężania czapki. Po zakończeniu schematu w kolorze miodowym zmieniłam kolor i wykonałam jedno okrążenie ze schematu koloru brązowego.

Czapka dziergana jesienna

W kolejnym okrążeniu założyłam znaczniki co osiem oczek. Powstało osiem sekcji. Dalej dziergałam dżersejem, ale każde dwa ostatnie oczka w sekcji przerabiałam razem. W ten sposób w każdym okrążeniu zmniejszałam ilość oczek o osiem.

Zwężanie czapki smerfetki na drutach

Przerabiałam w ten sposób aż do momentu, gdy w każdej sekcji zostało tylko jedno oczko.

Zamykanie czapki

Zdjęłam znaczniki i przerobiłam każde kolejne dwa oczka razem. Zostały mi cztery oczka.

Zakończenie czapki dzierganej drutami

Obcięłam nitkę i nawlekłam ją na igłę. Przeciągnęłam igłę przez ostatnie cztery oczka i zaciągnęłam, aby zamknąć wierzch czapki.

Zamykanie oczek - czapka smerfetka na drutach

Przełożyłam igłę z włóczką na lewą stronę czapki, wykonałam kilka szwów mocujących.

Zaszywanie czapki dzierganej na drutach

Pozostało tylko pochować nitki szydełkiem.

Lewa strona czapki

Czapka smerfetka na drutach gotowa!

Czapka smerfetka na drutach
Czapka smerfetka na drutach

Może Cię to zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *