Koniecznie chciałam zrobić sobie na jesień czapkę smerfetkę na drutach z jakimś luźnym wzorem. Nie taką przylegającą do głowy (jak ta z mojego wpisu o zimowej czapce i kominie na drutach), ale dającą miejsce na kucyka, koka, czy nadmiar rozumu. Nie byłam w stanie znaleźć w internecie wzoru, który by mi pasował, ale wtedy wpadł mi w oko robiony na drutach bąbelkowy sweterek. Tak mnie zauroczył, że postanowiłam odgapić wzór i przystosować do wykonania czapki. Po paru próbach osiągnęłam upragniony rezultat i cieszę się luźną, ale ciepłą czapką.
Spis treści:
Materiały do czapki smerfetki na drutach
W tym projekcie wykorzystałam:
- Około 150 g włóczki wełnianej przeznaczonej na druty 6 mm w kolorze brązowym i miodowym. Nie podam producenta, ponieważ włóczka była znaleziona w szafie.
- Druty wymienne 6 mm i 7 mm z żyłką 80 cm.
- Znaczniki dziewiarskie – 8 szt.
- Plastikową igłę do włóczki.
- Nożyczki.
Początek czapki
Tę czapkę smerfetkę robiłam na drutach z żyłką, metodą magic loop. Jest to bardzo prosty sposób robienia czapki na okrągło. Nie trzeba później zszywać robótki i pracuje się wygodnie niezależnie od ilości oczek na drucie. Jeżeli jeszcze się nie spotkaliście z tym sposobem, to obejrzyjcie filmik tłumaczący, jak się dzierga magic loopem.
Dziergam raczej ciaśniejsze oczka, a chciałam, żeby czapka była lżejsza, dlatego postanowiłam wybrać druty większe, niż zalecane do tej włóczki. Po wykonaniu próbki drutami 7 mm i sprawdzeniu obwodu głowy wyszło mi, że powinnam nabrać około 60 oczek.
Narzucanie oczek
Żeby czapka nie była zbyt luźna, postanowiłam zacząć od wąskiego ściągacza robionego na drutach o 1 mm cieńszych niż reszta czapki. Dlatego oczka narzucałam na drutach 6 mm. Wzór, który wybrałam, wymaga wielokrotności liczby osiem — wyszły 64 oczka w kolorze miodowym.
Oczka podzieliłam na dwa druty i założyłam znacznik.

Ściągacz
Wykonałam 3 okrążenia ściągaczem 1×1, czyli robiąc jedno oczko prawe i jedno oczko lewe na zmianę.

Po ściągaczu trzeba było zamienić druty na grubsze i zacząć przerabiać dżersejem, czyli wszystkie oczka prawe. W tej czapce wzór wykonywałam w dwóch kolorach i zmiana koloru na brązowy zeszła się ze zmianą drutów.
W czwartym okrążeniu zaczęłam więc przerabiać wszystkie oczka na prawo, na drutach 7 mm, przekręcając żyłkę do nowego drutu. Wolną nitkę od nowego koloru zostawiłam po wewnętrznej stronie czapki. To bardzo ważne, aby przerabiając czapkę w okrążeniach, wszystkie nitki, które mają pozostać w środku czapki, trzymać w środku roboty.


W sumie wykonałam osiem okrążeń dżersejem brązową włóczką.

Wzór w bąbelki
Teraz pora na wykonanie bąbelków. Wzór składa się z segmentów 8×8 oczek. W pierwszym okrążeniu wymienia się kolor włóczki na miodowy i powtarza się prosty schemat:
- 7 oczek prawych nowym kolorem

- Ósme oczko należy spuścić na głębokość siedmiu rzędów. W ten sposób dochodzimy do oczka z pierwszego okrążenia w kolorze, którym do tej pory przerabialiśmy.

- To oczko przerabiamy, możliwie ciasno, na prawo. Można je założyć na lewy drut (jednak tak, aby wolne nitki ze spuszczonych oczek były przed lewym drutem, czyli wbić lewy drut w to oczko od tyłu roboty) i przerobić, a ja po prostu przez nie przeciągałam nitkę od tyłu.


Tak to wygląda po pierwszym okrążeniu:

- Kolejne siedem okrążeń dziergamy ściegiem gładkim prawym, czyli same oczka prawe.
Wykonaliśmy osiem okrążeń i pojawiły się nam bąbelki. Następny pas bąbelków wykonamy prawie tak samo, jednak z małą modyfikacją:
- 3 oczka prawe nowym kolorem (brązowym)

- Spuścić czwarte oczko na głębokość siedmiu rzędów.
- Przerobić to oczko na prawo.

- Dalej przerabiać według schematu: siedem oczek prawych, ósme oczko spuszczone na siedem rzędów i przerobione na prawo.

- Siedem okrążeń dżersejem.

Kolejne pasy przerabiamy tak samo, zawsze wprowadzając miodowy kolor siedmioma oczkami prawymi, a brązowy – trzema.
Zwężanie czapki i wykończenie
Gdy robótka osiągnęła około 20 cm długości, przystąpiłam do zwężania czapki. Po zakończeniu schematu w kolorze miodowym zmieniłam kolor i wykonałam jedno okrążenie ze schematu koloru brązowego.

W kolejnym okrążeniu założyłam znaczniki co osiem oczek. Powstało osiem sekcji. Dalej dziergałam dżersejem, ale każde dwa ostatnie oczka w sekcji przerabiałam razem. W ten sposób w każdym okrążeniu zmniejszałam ilość oczek o osiem.

Przerabiałam w ten sposób aż do momentu, gdy w każdej sekcji zostało tylko jedno oczko.

Zdjęłam znaczniki i przerobiłam każde kolejne dwa oczka razem. Zostały mi cztery oczka.

Obcięłam nitkę i nawlekłam ją na igłę. Przeciągnęłam igłę przez ostatnie cztery oczka i zaciągnęłam, aby zamknąć wierzch czapki.

Przełożyłam igłę z włóczką na lewą stronę czapki, wykonałam kilka szwów mocujących.

Pozostało tylko pochować nitki szydełkiem.

Czapka smerfetka na drutach gotowa!


