Haftowana bombka temari — wzór Tsumu krok po kroku

Haftowana bombka temari

Temari to japońska sztuka tworzenia kul z gałganków, włóczki i nici. W środku zazwyczaj ukryty jest dzwoneczek, a z wierzchu jest ona zdobiona kunsztownym haftem. Początkowo kule służyły do zabawy, ale z czasem stawały się coraz wykwintniejsze i były popularnym prezentem noworocznym. Ja nigdy nawet nie próbowałam robić prawdziwej temari, ale wykorzystuję tę technikę do tworzenia haftowanych bombek temari.

Dlatego z okazji Nowego Roku napisałam Wam, jak wyhaftować bombkę temari krok po kroku.

Potrzebne materiały

Do wykonania bardzo prostej, haftowanej bombki temari przygotujcie:

 • Kulę styropianową o średnicy 4 cm
 • Długą igłę z dużym uchem (ewentualnie drugą, mniejszą, do zakończenia owijania kuli nićmi)
 • Precyzyjne nożyczki
 • Cienki pasek papieru (ja używam pasków do quillingu szerokości 3 mm)
 • Szpilki z kolorowymi łebkami
 • Szpulkę nici do szycia maszynowego w kolorze morskim (może być Talia 120 od Ariadny, lub podobna) – co najmniej 200 m
 • Motki kordonka Kaja od Ariadny:
  • Seledynowy nr 1454
  • Morski nr 1455
  • Kremowy nr 313
  • Fioletowy nr 332
 • Kordonek metalizowany Camellia od YarnArtu, złoty nr 419
 • Ewentualnie: metr krawiecki i przyrząd do prucia.
Haftowana bombka temari - potrzebna materiały
haftowana bombka – potrzebne materiały

Haftowana bombka temari — wykonanie

Tsumu znaczy wrzeciono, możecie go znaleźć pod angielską nazwą: spindle. Jest bardzo prosty w wykonaniu i dlatego można go potraktować jako wprawkę do haftu temari. Proponuję Wam konkretny zestaw kolorystyczny, ale możecie wykonać tę bombkę według własnej fantazji. Garść inspiracji znajdziecie na moim koncie Pinterest, a także na stronie TemariKai.

Nawijanie kuli i podział

O tym, jak nawinąć kulę pisałam już w moim pierwszym wpisie o kulach temari. Nie będę się więc powtarzać, odsyłam Was do tekstu. Owijanie kuli zajmie Wam do dziesięciu minut. Kiedy przestać nawijać? Nie chodzi wyłącznie o zakrycie wszystkich białych miejsc, ale o stworzenie warstwy nici, które będą kanwą do haftowania. Zejdzie Wam 150 – 200 m nici i kulka nieznacznie zwiększy swój obwód.

Nawinięta kula

Na potrzeby tego projektu podzielimy kulę według prostego podziału na osiem południków. Skorzystajcie z mojego samouczka podziału temari simple division 8. Linie podziału wykonajcie złotym kordonkiem. Przy pracy metalizowanymi nićmi uważajcie na silne skręcanie się nici. Po pierwszym wkłuciu puśćcie igłę i pozwólcie kordonkowi swobodnie wisieć. Nić odkręci się i nie będzie się plątać. Podział zajmie Wam około 20 minut.

Podział temari

Haftowanie tsumu – wrzeciona

Wykonanie wrzecion jest proste – trzeba tylko pamiętać o układaniu kordonka równo na powierzchni kuli i odpowiednim naprężeniu nici. Wyhaftowanie tej kuli zajmie Wam dwie i pół do trzech godzin.

Wzór Tsumu zacznijcie od umieszczenia szpilek, które pomogą Wam w utrzymaniu kształtu wrzeciona. W tym celu wbijcie szpilki na równiku w połowie odległości między południkami, po dwóch stronach wybranego południka. Szpilki na równiku są tylko wskazówką – pomogą Wam kontrolować, czy wrzeciono nie jest zbyt szerokie. Nie musicie ich umieszczać, jeżeli nie chcecie.

Drugą parę szpilek umieścicie na południku, w odległości około 1,5 cm na północ i południe od równika. Możecie pomóc sobie metrem krawieckim. Ostatnią szpilkę umieśćcie na biegunie północnym – pomoże Wam się orientować w kolejnych obrotach wokół wrzeciona.

Szpilki pomocnicze

Wyszywanie rozpocznijcie od nawleczenia morskiego kordonka na długą igłę i zawiązania węzełka na końcu.

Węzełek

Kulę trzymajcie biegunem północnym do góry. Pierwsze wkłucie wykonajcie w pewnej odległości od górnej szpilki na południku. Igła powinna wyjść 1 mm nad szpilką. Zaciągnijcie nić, aby węzełek zagłębił się w kuli i sprawdźcie, czy kordonek jest dobrze zakotwiczony.

Pierwsze wkłucie - temari tsumu

Poprowadźcie nić po prawej stronie szpilki w dół, wzdłuż południka, aż do szpilki poniżej równika. W tym wzorze zawsze będziecie prowadzić nić po prawej stronie wrzeciona. Obróćcie kulę biegunem południowym do góry. Wbijcie igłę 1 mm nad szpilką, lekko po prawej stronie południka. Igła ma wyjść tuż obok południka, po jego lewej stronie.

Wkłycie od bieguna południoweho - temari tsumu

Znów poprowadźcie nić po prawej stronie, pilnując odpowiedniego naprężenia nici. Kordonek ma ściśle przylegać do kuli. Gdy dojdziecie do szpilki północnej, obróćcie kulę znów biegunem północnym do góry. Kolejne wbicie igły powinno znajdować się około 2 mm nad poprzednią nitką – tyle miejsca potrzebuje kordonek, aby utworzyć kąt ostry i dalej leżeć płasko na powierzchni kuli.

Pierwszy obrót - temari tutorial

Kontynuujcie wyszywanie w ten sposób (zawsze wbijając się w odległości około 2 mm od poprzedniego szwu), aż osiągniecie trzy okrążenia wokół centrum wrzeciona. Pośrodku możecie widzieć złoty południk. Żeby go ukryć, przesuńcie kordonek leżący na kuli, pomagając sobie tępą stroną igły. Przy okazji możecie lekko naprężać nić, aby zacieśnić jądro wrzeciona.

Zakrywanie południka - tameri tsumu

Przy ostatnim wbiciu poprowadźcie igłę 2-3 cm dalej i zakończcie nić, naprężając ją lekko i obcinając przy powierzchni kuli. Możecie też najpierw wbić się znów w to samo miejsce i jeszcze raz wyjść parę centymetrów dalej, aby mieć pewność, że nić dobrze trzyma. Ja w tym miejscu nie obcinam nici, ponieważ wiem, że niedługo znów będę pracować tym kolorem. Pozwalam nici swobodnie zwisać. Mnie ona nie przeszkadza w pracy, ale jeżeli Wam będzie się plątać, to ją obetnijcie.

Zakończenie nici tsumu temari

Po wykonaniu 3-4 obrotów wokół centrum wrzeciona, możecie usunąć szpilki z południków. W tym momencie kciukiem ułóżcie wszystkie nici płasko na kuli.

Wyrównywanie naciągu
Wyrównywanie kciukiem nici we wrzecionie

Kolory

W tej chwili macie małe wrzeciono złożone z sześciu morskich, leżących obok siebie nici. Pora na kolor fioletowy. Wykonajcie jeden obrót wokół wrzeciona i zakończcie nić.

Następnie wykonajcie pięć obrotów kolorem seledynowym.

Cały czas kontrolujcie, czy nici leżą płasko na powierzchni kuli. Możecie je poprawiać tępym końcem igły.

Wyrównywanie powierzchni temari spindle tutorial

Na koniec wykonajcie dwa obroty kolorem kremowym – pierwsze wrzeciono jest gotowe.

Pierwsze wrzeciono

Przenieście szpilki na sąsiedni południk (zawsze idźcie o jeden południk na zachód). Wyhaftujcie drugie wrzeciono, wykonując po kolei: trzy obroty kolorem kremowym, jeden – morskim, pięć – seledynowym i dwa – fioletowym.

Drugie wrzeciono - temari tsumu tutorial

Trzecie wrzeciono wyszywajcie po kolei kolorem: fioletowym, morskim, kremowym i seledynowym.

Trzecie wrzeciono - haftowana bombka temari

Czwarte wrzeciono to kolejno kolory: seledynowy, fioletowy, kremowy i morski.

Czwarte wrzeciono - spindle temari tutorial

Kolejne cztery wrzeciona wykonajcie tak, jak poprzednie. Kolory należy skopiować z południka po drugiej stronie kuli.

Temari spindle, tsumu, wrzeciona

Wykończenie

Wszystkie wrzeciona są gotowe. Równik już nie jest Wam potrzebny, więc go usuńcie – możecie go uciąć nożyczkami lub prujką i wyciągnąć. Uważajcie tylko, aby przy okazji nie przeciąć nici oplotu.

Usuwanie równika - temari

Aby dodać haftowanej bombce blasku, dodajcie do każdego wrzeciona ostatnie okrążenie złotym kordonkiem. Idźcie cały czas ze wschodu na zachód, przechodząc bezpośrednio z jednego południka, na drugi.

Wykończenie haftowanej bombki temari

Na biegunach możecie wykonać dowolną ozdobę – np. przyczepić cekiny. Ja zdecydowałam się na wyhaftowanie prostej gwiazdki. Rozpocznijcie dokładnie pomiędzy dwoma południkami, na wysokości ostatniej zmiany koloru w jądrze wrzeciona (pamiętając, aby igła wyszła 1-2 mm dalej od bieguna – nić cofnie się przy naciąganiu) i przeprowadźcie kordonek przez biegun.

Gwiazdka - temari

Wbijcie igłę po przeciwnej stronie kuli i wyprowadźcie ją o jeden południk na wschód od pierwszego wkłucia.

Gwiazdka - haftowana bombka temari

Kontynuujcie w ten sposób, aż wykonacie gwiazdkę. Taką samą wykonajcie na drugim bigunie.

Wykończona bombka haftowana - temari tsumu, spindle

Zawieszka

Możecie już tu zakończyć pracę i cieszyć się wyhaftowaną kulą. Jeżeli jednak chcecie ją zawiesić na choince, to potrzebujecie zawieszki.

Wybierzcie miejsce, w którym chcecie ją wykonać – możecie powiesić kulę z osią ułożoną pionowo lub poziomo, a nawet pod kątem. Ja wybrałam poziome ułożenie osi i zawieszkę wychodzącą z centrum jednego z wrzecion. Zawieszka będzie więc trzymać się jednego z południków. Centrum wrzeciona znajdziecie na węzełku, który wcześniej wiązał równik z południkiem.

Wybierzcie kolor kordonka na zawieszkę, nawleczcie igłę i zróbcie węzełek. Wbijcie się obok wrzeciona i wyprowadźcie igłę dokładnie w jego centrum

Zawieszka do haftowanej bombki temari

Wbijcie się tuż obok w centrum, po drugiej stronie południka i wyprowadźcie igłę poza wrzeciono. Nie zaciągajcie całej nici – to będzie wasza zawieszka.

Zawieszka - spindle temari

Odmierzcie, jakiej długości chcecie mieć zawieszkę. Zakończcie nić, kilkukrotnie wbijając się i wychodząc w innym miejscu, aby mieć pewność, że nić mocno trzyma.

Tsumu temari spindle

Ukryjcie południk między nićmi wrzeciona, pomagając sobie tępym końcem igły.

Ukrywanie południka - bombka haftowana

Wasza haftowana bombka temari jest gotowa — gratulacje!

Haftowana bombka temari

Może Cię to zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.