Jak owinąć jajko temari – haftowane jajko DIY

Podział Simple division 8 - jajko temari

Przedstawiam Wam kolejny samouczek – tym razem opowiem, jak owinąć jajko temari, aby stworzyć piękną ozdobę wielkanocną ze styropianowego jajka. Ozdobicie je według Waszego pomysłu, lub skorzystacie z mojej podpowiedzi – wpisu o jajku z wzorem kiku. Możecie też poszukać inspiracji na moim koncie Pinterest.

Potrzebne materiały

Do przygotowania jajka do haftowania potrzebujecie:

Owijanie

  • Styropianowego jajka (ja wzięłam jajko wielkości 8 cm)
  • Nici do szycia maszynowego w wybranym kolorze – nie mniej jak 300 m
  • Igły

Podział

  • Kordonka w wybranym kolorze
  • Długiej igły z dużym uchem
  • Dwóch cienkich pasków papieru (np. pasków do quillingu szerokości 3 mm)
  • Szpilek z kolorowym łebkiem
owinąć jajko temari - potrzebne materiały

Jak owinąć jajko temari

Owinięcie jajka temari nie jest tak proste, jak owijanie kuli temari. Nić zsuwa się ze śliskiej powierzchni jajka, szczególnie w rejonach podbiegunowych (blisko osi obrotu). Dlatego owijanie jajka najlepiej zacząć od rejonów okołorównikowych (o ile można mówić o równiku w tym przypadku).

Zacznijcie owijać jajko w jego najszerszym miejscu, w płaszczyźnie prostopadłej do osi obrotu – nazwijmy je równikiem. Prowadźcie nić dookoła, obracając cały czas jajkiem i nachylając oś obrotu coraz bardziej. Jeżeli nić zacznie się ślizgać po powierzchni jajka, to zmniejszcie nachylenie osi.

Gdy w rejonach okołorównikowych zostanie nawinięta odpowiednia ilość nici, to jajko przestanie być śliskie w tym miejscu. Teraz możecie okręcać, prowadząc nić dokładnie przez oba bieguny. Owijajcie jajko od góry do dołu, cały czas obracając je wokół osi symetrii.

owijanie jajka - bieguny

Teraz możecie prowadzić nić po całej powierzchni jajka bez obaw o ślizganie się nici. Pora zadbać o rejony podbiegunowe. Prowadźcie nić obok bieguna północnego, przez równik, tuż obok bieguna południowego i z powrotem, cały czas obracając jajko wokół własnej osi.

owinać jajko temari - rejony okołobiegunowe

Na koniec  warto ustabilizować nawiniętą nić na jajku, owijając znów rejony okołorównikowe. Sprawdźcie, czy nigdzie nie prześwituje powierzchnia styropianu. Nici oplotu będą kanwą do haftu, zadbajcie więc, aby w każdym miejscu warstwa nici była odpowiednio gruba.

owijanie jajka

Zabezpieczcie pracę: obetnijcie nić, nawleczcie jej koniec na igłę i wykonajcie kilka szwów prostopadle do powierzchni jajka, a następnie obetnijcie nić tuż przy powierzchni jajka.

owinąć jajko temari - zakończenie

Jajko nieznacznie zmieniło swój kształt – jest teraz szersze w rejonach okołorównikowych.

owinięte styropianowe jajko temari

Podział Simple division 8

Tak owinięte jajko możecie podzielić w dowolny sposób. Ja pokażę Wam ten najprostszy. Podział jajka na osiem południków jest niemalże taki sam, jak podział kuli. Dlatego wykonajcie go wedle mojej instrukcji podziału kuli Simple division 8. Zwróćcie jednak uwagę na drobne różnice:

Biegun północny nie będzie losowo wybranym miejscem, a po prostu najwyżej położonym punktem, dokładnie w osi symetrii jajka.

Biegun północny temari

Nie będziecie korzystać  jednego paska, a z dwóch — inny jest obwód jajka mierzony w płaszczyźnie obrotu, a inny — w płaszczyźnie do niej prostopadłej. Nie będziecie więc musieli odpinać paska od bieguna północnego – wystarczy go po prostu urwać.

Pasek na równiku - jajko temari

Równik nie wypadnie w najszerszym miejscu jajka, choć bardzo blisko tego miejsca.

Równik - owinąć jajko temari

Jeżeli koniecznie chcecie, aby równik odzwierciedlał największy obwód, to po umieszczeniu nici południków na jajku, przesuńcie wszystkie równikowe szpilki o kilka milimetrów bliżej bieguna południowego (odmierzcie tę odległość metrem krawieckim lub paskiem, który służył Wam do wykonania podziału) i dopiero wtedy obszyjcie równik kordonkiem. Pamiętajcie jednak, że wtedy powierzchnie obu półkul (które w żadnym wypadku półkulami nie są) będą się znacznie różnić.

Nie przejmujcie się też, jeżeli wiele razy nić będzie się Wam luzować w trakcie – to normalne przy owijaniu jajka. Spokojnie odwińcie poluzowany fragment i kontynuujcie okręcanie. Nici luźno leżące na powierzchni jajka będą przeszkadzać w wyszywaniu, więc postarajcie się, aby oplot dobrze przylegał.

Udało Wam się owinąć jajko temari. Teraz pora, na haft — wpis o wzorze Kiku na jajku.

Może Cię to zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.