Najprostsze mitenki na drutach

Najprostsze mitenki na drutach

Jesień nie musi być szara! Zrobiłam dla siebie i mojej córki kolorowe, najprostsze mitenki na drutach. Do zrobienia tych mitenek nie potrzeba żadnych wybitnych umiejętności dziewiarskich. Wystarczy, że umiesz przerabiać oczka lewe i oczka prawe — reszty dowiesz się z poniższego wpisu.

Potrzebne materiały

Do wykonania najprostszych mitenek na drutach będziesz potrzebować:

 • Drutów 4 mm na żyłce
 • Włóczki do drutów 4 mm (ja użyłam Papatya Batik kolor 554-11 melanż)
 • Igły dziewiarskiej lub szydełka 4 mm
 • Nożyczek
 • Ewentualnie: znaczników dziewiarskich
Najprostsze mitenki na druty - potrzebne materiały
Jak wydziergać najprostsze mitenki na drutach.

Najprostsze mitenki na drutach – dzierganie

Te mitenki dzierga się metodą magic loop, która jest o tyle wygodna przy robieniu czapek i mitenek, że nie trzeba na koniec zszywać robótki. Dzięki temu nie ma wyczuwalnego szwu, a robótkę można na bieżąco przymierzać i dodać, lub ująć parę okrążeń.

W magic loop warto używać znacznika dziewiarskiego (albo zaznaczać początek okrążenia zawiązanym kawałkiem włóczki), żeby nie zgubić początku okrążenia. Można też znacznikami dziewiarskimi zaznaczać np. co piąte okrążenie, żeby nie pogubić się w rachubie.

Narzucanie oczek i przygotowanie do magic loop

Ja oczka narzucam metodą krzyżową (choć można użyć w zasadzie dowolnej metody).

14:40 – krzyżowa metoda nabierania oczek na druty.

Do wykonania tych mitenek narzuć 36 oczek.

Pora przygotować się do dziergania metodą magic loop. W tym celu przesuń wszystkie oczka na żyłkę, a następnie dokładnie w połowie robótki wyciągnij żyłkę między oczkami. Połowę oczek przesuń na jeden drut, a połowę – na drugi. Druty są teraz ułożone równolegle do siebie, czubkami skierowane w tę samą stronę.

Druty złap w lewą rękę, jeden drut bliżej ciebie, drugi dalej. Nitka od kłębka będzie wychodzić od tylnego drutu. Najlepiej na tylny drut załóż teraz znacznik dziewiarski — będzie Ci pokazywał początek okrążenia (ja patrzę na końcówkę nitki od nabierania oczek — wychodzi na początku okrążenia).

Złap nitkę od kłębka w lewą rękę. Oczka, od których ta nitka wychodzi, zsuń na żyłkę. W ten sposób jeden drut zostanie „uwolniony”. Wolny drut weź w prawą rękę, a robótkę – w lewą. Teraz można normalnie przerobić wszystkie oczka (te mitenki zaczynamy od ściągacza 1×1 czyli na przemian 1 oczko prawe, 1 oczko lewe). Gdy przerobisz wszystkie oczka z lewego drutu, wsuń wszystkie oczka z żyłki na lewy drut. Obróć robótkę.

W tej chwili znów trzymasz oba druty w lewej ręce, a nitka od kłębka wychodzi z oczek z tylnego drutu. Powtarzaj poprzednie kroki do zakończenia pierwszego okrążenia.

Ten filmik pokazuje dobrze, jak się to robi.

Ściągacz i część okrywająca nadgarstek

 Na początek przerób 7 okrążeń ściągaczem 1×1. Następnie przerób jeszcze 15 okrążeń dżersejem (czyli wszystkie oczka prawe).

Teraz możesz przymierzyć, czy długość mitenek Ci odpowiada. Jeżeli zsuniesz wszystkie oczka na żyłkę, to będziesz mogła włożyć rękę w robótkę i sprawdzić, czy nie potrzebujesz kilku dodatkowych okrążeń.

Najprostrze mitenki na drutach - przymierzanie
Przymierzanie mitenek — jeżeli chcesz mieć zakrytą większą część przedramienia, to dodaj tu parę okrążeń.

Wycięcie na kciuk

Kciuk można wykańczać na różne sposoby, ale żeby zrobić najprostsze mitenki na drutach, wystarczy na wysokość kilku rzędów przestać przerabiać je metodą magic loop.

Po zakończeniu okrążenia nie zsuwaj oczek z tylnego drutu. Zsuń oczka z przedniego drutu na żyłkę – to będzie prawy drut. Teraz przerób 8 rzędów dżersejem pamiętając o oczkach brzegowych: pierwsze oczko z rzędu zawsze przekładaj bez przerabiania, a ostatnie zawsze przerabiaj na prawo, niezależnie od tego, jakie oczko schodzi z drutu. Pamiętaj, że rząd to to, co do tej pory było całym okrążeniem, czyli w tym przypadku: 36 oczek.

Zacznij od zdjęcia pierwszego oczka bez przerabiania na prawy drut. Następnie przerób wszystkie oczka z lewego drutu tak, jak schodzą z drutu (czyli na lewo). Przerobisz wszystkie oczka z lewego drutu, wsuń oczka z żyłki na lewy drut, a oczka z prawego drutu zsuń na żyłkę. Dalej przerabiaj oczka jak schodzą, a ostatnie oczko przerób na prawo. To był pierwszy rząd.

Obróć robótkę. Teraz będziesz przerabiać oczka prawe, ponieważ tak schodzą z drutu. Pamiętaj o oczkach brzegowych.

Postępuj wedle instrukcji, aż przerobisz 8 rzędów (na przemian 4 rzędy oczek lewych i 4 rzędy prawych).

Przerabianie otworu na drut w najprostszych mitenkach.

Zakończenie najprostszych mitenek na drutach

Teraz pora zamknąć te najprostsze mitenki na drutach. Wróć do przerabiania metodą magic loop, czyli złóż druty razem w lewej ręce, złap lewą ręką nitkę od kłębka, przedni (lewy) drut i robótkę, a z tylnego (prawego) drutu zsuń oczka na żyłkę, weź ten wolny drut w prawą rękę i zacznij przerabiać okrążenia.

Koniec ostatniego rzędu i zaczynamy znów przerabiać w okrążeniach.

Nie przejmuj się, jeśli na początku robótka będzie wyglądała, jakby mitenki nie chciały się zamknąć. Po kilku okrążeniach zauważysz, że ścieg się sam wyrównuje.

Przerób 3 okrążenia dżersejem (czyli wszystkie oczka prawe). A następnie 5 okrążeń ściągaczem 1×1 (oczko prawe, oczko lewe na przemian).

Na koniec zamknij oczka elastycznym zamknięciem oczek. Poniższy filmik pokazuje, jak się ro robi.

Elastyczne zamykanie oczek w robótce

Najprostsze mitenki na drutach gotowe! Wystarczy teraz pochować szydełkiem, lub igłą dziewiarską nitki. Na tym filmiku znajdziesz podpowiedź, jak ukryć nitkę na końcu roboty.

Jak Ci się podoba efekt końcowy?

Wydziergałam też prostą czapkę i komin na drutach metodą magic loop – możesz spróbować. Zajrzyj też do moich innych wpisów o dzierganiu.

Najprostsze mitenki na drutach — schemat

Druty 4 mm na żyłce

 • 36 oczek na jeden drut
 • 7 okrążeń ściągaczem 1×1
 • 15 okrążeń prawym dżersejem
 • 8 rzędów prawym dżersejem w tę i z powrotem
 • 3 okrążenia prawym dżersejem
 • 5 okrążeń ściągaczem 1×1
 • elastyczne zamknięcie oczek

Mitenki dla mojej córki wykonałam tak samo, ale nabrałam tylko 28 oczek, żeby były węższe.

Może Cię to zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *