Czapka i komin na drutach – wzór

Czapka i konin na drutach - wzór

Nie umiem robić na drutach. To znaczy… zrobiłam sobie kiedyś w dzieciństwie jakiś koślawy sweterek i szalik-tasiemiec, ale na robieniu na drutach to ja się nie znam. Gdy dostałam na Boże Narodzenie duży motek włóczki i druty, musiałam wszystkiego się uczyć od nowa, ale zrobiłam fajną czapkę i komin na drutach. Dlaczego o tym piszę? Żebyście wiedzieli, że robienie na drutach nie jest takie trudne – jak ja dałam radę, to Wy też sobie poradzicie.

Ten wzór nie jest mój – to miks znalezionych w internecie instrukcji. Moje są tylko wymiary, wybór zamykania oczek, wybór ściągacza… czyli w zasadzie całkiem spory procent całości. Niezależnie od tego, jak wiele z niego jest moje – nie jest to wzór idealny. Jeżeli jest tu ktoś, kto umie robić na drutach, pewnie zaraz się złapie za głowę: „Tego się tak nie robi!”. Więc proszę takie osoby, żeby koniecznie napisały to w komentarzu i pouczyły mnie (najlepiej ilustrując zdjęciem, lub podając linka, tytuł książki, magazynu…) jak to zrobić lepiej. Bardzo chętnie się douczę!

Potrzebne materiały

Czapka

  • Włóczka do drutów 9 lub 10 mm
  • Druty na żyłce grubości 9 mm
  • Nożyczki
  • Grube szydełko
  • Igła do włóczki

Komin

  • Włóczka do drutów 9 lub 10 mm
  • Druty na żyłce grubości 10 mm
  • Nożyczki
  • Grube szydełko
Czaoka i komin na drutach - potrzebne materiały
Jak zrobić czapkę na drutach — materiały.

Czapka — wzór na druty

Czapkę wydziergałam niemalże dokładnie według instrukcji z bloga Pasart. Przeczytajcie poniżej, co zmodyfikowałam. Robiłam ją na drutach 9 mm, ponieważ chciałam, żeby była bardziej ścisła, niż komin.

Mam podobny obwód głowy (54 cm), więc też zaczęłam od nabrania 40 oczek, jednak nabierałam je na jeden drut, a nie na dwa na raz.

Nabieranie oczek

Drugą modyfikacją jest ściągacz: przerabiałam dwa oczka prawe, a potem dwa oczka lewe, zamiast prawe – lewe – prawe – lewe.

ściągacz 2x2
Dziergana czapka – ściągacz 2×2

Początek roboty zaznaczyłam sobie pętelką z włóczki, żeby nie zastanawiać się, gdzie jest koniec okrążenia.

znacznik początku roboty

Miałam na początku problem z przekładaniem oczek na lewy drut tak, żeby robótka się nie rozciągała. Szczególnie na początku szło to opornie. Zauważyłam jednak, że jeżeli na raz nakłada się na lewy drut niewiele oczek (4-6) i układa się je ściśle, blisko czubka drutu, to robótka się tak nie napręża. Na lewym drucie oczka układam luźno.

Przerabianie na okrągło

Ściągaczem 2×2 przerobiłam 9 rzędów i dalej robiłam według instrukcji, ale aż 17 rzędów — czapka miała posiadać dodatkowe miejsce na kucyk lub kok.

Zwężanie i zakończenie czapki wykonałam dokładnie zgodnie z instrukcją i ukryłam nitki, używając szydełka.

Wzór komina ma drutach

Do wykonania komina na drutach inspiracją była instrukcja z bloga Made by Ula.

Robiłam go na drutach grubości 10 mm, ponieważ chciałam, żeby był luźniejszy i mniej zbity niż czapka. Rozmiar komina jest uniwersalny – według tych samych wymiarów zrobiłam komin dla córki.

Na początek nabrałam 32 oczka na dwa druty na raz.

Zaznaczyłam sobie początek roboty pętelką z włóczki i przerabiałam 16 rzędów ściągaczem 2×2 (2 op, 2 ol). W następnym rzędzie dodałam 16 oczek. Pomiędzy każde dwa oczka prawe dodawałam oczko lewe, a pomiędzy każde dwa oczka lewe dodawałam oczko prawe (dodawałam oczka z nitki poprzecznej, dlatego zostały mi dziury w robocie). W ten sposób powstał ściągacz 1×1.

Przerabiałam dalej przez osiem rzędów, po czym znów dodałam oczka. Tym razem po każdym oczku prawym dodawałam jeszcze jedno prawe, a po lewym nie dodawałam oczka. Powstał ściągacz 2×1. Przerobiłam nim 2 rzędy.

Robótkę zamknęłam elastycznym sposobem zamykania z narzutem.

Czapka, komin
Widać różnicę między czapką przerabianą na drutach 9 mm i kominem — na drutach 10 mm.

Bonus – dziergana czapka dla dziecka – wzór na druty

Zrobiłam też analogiczną czapeczkę dla mojej Najmłodszej. Komin wykonałam dokładnie tak, jak ten dla mnie i w ten sposób powstały czapka i komin na drutach dla trzylatki. Podam Wam wzór na druty na wypadek, gdybyście chcieli taką zrobić.

czapka i komin dla trzylatka na drutach

Użyłam włóczki przeznaczonej dla drutów 10 mm i drutów 10 mm.

Nabrałam 32 oczka na dwa druty naraz, zaznaczyłam początek roboty pętelką z włóczki i przerobiłam 7 rzędów ściągaczem 1×1. Następnie przerobiłam 13 rzędów jerseyem (ściegiem gładkim prawym, czyli wszystkie oczka prawe).

Zwężałam robótkę analogicznie do sposobu zwężania w dużej czapce. Podzieliłam oczka na grupy po 8 oczek i w pierwszym okrążeniu przerabiałam razem pierwsze dwa i przedostatnie dwa oczka z grupy — zostało po 6 oczek w grupie. W kolejnym rzędzie przerabiałam oczka, jak schodziły z drutu. W następnym rzędzie powtórzyłam zwężanie i zostało po 4 oczka w każdej grupie. Przerobiłam jeszcze dwa rzędy (choć może lepiej było przerobić tylko jeden) i zamknęłam czapkę z pomocą igły do włóczki.

Czapka i komin dla dziecka na drutach
Czapka i komin dla dziecka — wzór na druty

Na wiosnę zrobiłam też dziergany pokrowiec na siodełko — możecie pobrać darmowy wzór.

Może Cię to zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.