Kula temari c10 w gwiazdki — tutorial

temari c10 w gwiazdki

Do Świąt Bożego Narodzenia jeszcze chwila, ale wykonanie tej kuli temari c10 nie jest tak proste, jak bombka tsumu, czy ozdoby kiku. Do podziału temari c10 musicie najpierw nauczyć się podziału temari simple 10. Wszystko Wam jednak wytłumaczę krok po kroku i do dwudziestego czwartego grudnia się z pewnością wyrobicie.

Potrzebne materiały — temari c10

Do wykonania kuli temari c10 w gwiazdki, potrzebna Wam będzie błękitna kula temari w podziale c10 division – tu przeczytacie, jak ją przygotować. Poza tym będziecie potrzebować:

 • nożyczek,
 • długiej igły z dużym oczkiem
 • kordonków w kolorach:
  • jasnoseledynowym (u mnie Ariadna Kaja 312),
  • jasnozielonym (u mnie Ariadna Kaja 327),
  • żółtym (u mnie Ariadna Kaja 329),
  • fuksja (u mnie Ariadna Kaja 1450),
  • fioletowym (u mnie Ariadna Kaja 1453),
  • granatowym (u mnie Ariadna Kaja 325).
temari c10 materiały

Z tymi materiałami możecie zacząć wyszywać piękną ozdobę choinkową – temari c10 w gwiazdki.

Wyszywanie pięciokątów

Przy wyszywaniu pamiętajcie o wszystkich wskazówkach na temat rozpoczynania i zakańczania nici, o których pisałam we wpisie o podziale temari simple division 10.

Zacznijcie od obszycia dookoła jednego z wyznaczonych nićmi podziału pięciokątów. W tym celu zacznijcie jasnoseledynowym kordonkiem przy jednym z wierzchołków pięciokąta, po lewej stronie nici podziału, przeprowadźcie nić w prawą stronę, do sąsiedniego wierzchołka. Wbijcie się przy nim po prawej stronie nici i wyjdźcie tuż obok, po jej lewej stronie.

Obszyjcie w ten sposób cały pięciokąt, a następnie wyjdźcie igłą w pewnej odległości od niego. Nie zakańczajcie nici — zdejmijcie z niej igłę i pozostawcie nić wiszącą — będziecie nią obszywać za chwilę kolejne pięciokąty.

Seledynowy pięciokąt

Weźcie jasnozielony kolor — zróbcie 2 okrążenia wokół pięciokąta i też nie zakańczajcie nici.

Teraz przejdźcie do sąsiedniego pięciokąta. Obszywajcie go tak, jak poprzedni, ale pamiętajcie, aby po prawej stronie wierzchołka nici zawsze szły nad wcześniej obszytym pięciokątem, a po lewej stronie wierzchołka — pod nim. W tym celu ostrożnie przeprowadzajcie igłę pod nićmi pięciokąta.

Tak wyglądają trzy sąsiadujące ze sobą pięciokąty. Obszyjcie w ten sposób całą kulę.

temari c10 bombka

Żółta siatka

Kolorem żółtym będziemy wykonywać żółte zygzaczki. Prowadzenie nici może się wydawać skomplikowane, ale w gruncie rzeczy jest proste. Zacznijcie około 2-3 milimetry od środka pięciokąta, przy nici prowadzącej do jego wierzchołka, po lewej stronie nici.

temari c 10 haftowana

Nić skierujcie na przeciwną stronę rombu, przeprowadzając ją idealnie nad miejscem, gdzie dwie nici podziału krzyżują się pod kątem prostym i wbijcie igłę symetrycznie po drugiej stronie.

haftowana bombka

Znów jesteście na brzegu rombu i znów możecie przeprowadzić nić nad jego przekątnymi. Powtarzajcie tę czynność, aż dojdziecie do miejsca, w którym zaczęliście i wtedy przejdźcie dwie nici podziału w lewo — do kolejnej nici prowadzącej do wierzchołka pięciokąta. Pamiętajcie, aby za każdym razem trzymać tę samą odległość wbijanej igły od środka pięciokąta — to pozwoli utrzymać te same proporcje wzoru na całej kuli.

wyszywanie ozdób choinkowych

Kontynuujcie obszywanie w ten sposób, aż przejdziecie przez wszystkie nici podziału i we wnętrzu każdego pięciokąta pojawi się Wam żółta gwiazdka.

jak wyszyć temari c10

Wzór gwiazdki powtórzcie jeszcze 2 razy, za każdym razem wbijając się dalej od środka pięciokąta — ok. 10 i 13 mm odległości.

Wzór zakończcie, tworząc trójkąty równoboczne wokół wierzchołków pięciokątów i przy okazji — szwy mocujące na przecięciach żółtych nici. Zacznijcie od nici podziału prowadzącej do wierzchołka pięciokąta, ale tak, aby żółta nić mogła przejść przez przecięcie żółtych nici i trafiła prosto w kolejne przecięcie żółtych nici.

Przeprowadźcie nić nad przecięciem żółtych nici, wykonajcie mały szew mocujący na nim i poprowadźcie nić dalej. Szew mocujący wykonujcie dwoma wkłuciami: najpierw prostopadle do nici podziału prowadzącej do środka pięciokąta, po jego zewnętrznej stronie, a później po jego wewnętrznej stronie. Kierujcie się do kolejnego przecięcia żółtych nici.

Gdy po drodze będziecie natrafiać, na gotowe już szwy mocujące — przejdźcie igłą przez ich środek.

wyszywana bombka

Wzór żółtych gwiazdek i trójkątów gotowy.

Gwiazdki Uwagake Chidori – temari c10

Wasza kula już na tym etapie stanowi całkiem ładną ozdobę choinkową. Pora jednak na wykończenie kuli temari c10 gwiazdkami wykonanymi podstawowym szwem Uwagake Chidori — tu znajdziecie dokładny opis prawidłowego wykonania tego szwu.

Wyszyjcie podwójną gwiazdkę kordonkiem w kolorze fuksji. Zacznijcie ok. 1-2 mm od środka pięciokąta na nici podziału prowadzącej do boku pięciokąta. Koniec ramienia zróbcie tuż poniżej połączenia ramion żółtej gwiazdki.

Teraz wykonajcie podwójną gwiazdkę kolorem fioletowym, zaczynając 1-2 mm poniżej połączenia ramion fuksjowej gwiazdki. Prowadźcie nici tak, aby wierzchołki fuksjowej i fioletowej gwiazdki niemalże się połączyły.

Piękna ozdoba choinkowa jest niemal gotowa. Wzór wykończcie kolorem granatowym. Gwiazdkę zacznijcie tym razem przy nici podziału prowadzącej do boku pięciokąta, tak blisko środka, jak to tylko możliwe. Ramię też wkłujcie wewnątrz ramienia żółtej gwiazdki, maksymalnie blisko przecięcia żółtych nici.

Zakończcie nić i cieszcie się przepiękną haftowaną ozdobą choinkową!

temari c10 w gwiazdki

Może Cię to zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *