Festiwal „Chopin i jego Europa” – dlaczego warto słuchać?

Chopi - festiwal Chopin i jego Europa

Co roku, pod koniec lata odbywa się festiwal Chopin i jego Europa. To nie tylko muzyka w świetnym wykonaniu. Każdy koncert ma coś wspólnego z Chopinem, choć wykonywane są dzieła wielu różnych kompozytorów. Co jest szczególnego w tym festiwalu?

Festiwal Chopin i jego Europa

Festiwal odbył się po raz pierwszy w 2005 roku i w jego ramach zagrano zaledwie osiem koncertów. Od tamtego czasu jednak się rozwija i co roku obejmuje kilkadziesiąt wydarzeń w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz w Żelazowej Woli.

Festiwal organizuje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Od samego początku wykonawcami koncertów są wybitni muzycy, laureaci i jurorzy poprzednich edycji Konkursu Chopinowskiego, doskonałe zespoły i orkiestry. Co roku w programie festiwalu można odnaleźć jakąś szczególną myśl, która pozwala nam poznać kolejne konteksty artystyczne. Szczególnie cieszy, że w programie zawsze znajdzie się miejsce dla muzyki różnych polskich kompozytorów, a także na wybitne wykonawstwo historyczne. Z racji trwającego Roku Romantyzmu Polskiego tym razem pojawi się Moniuszko i… Mickiewicz (w koncercie inauguracyjnym).

Dlaczego warto słuchać?

Na jesieni namawiałam Was do słuchania konkursu Chopinowskiego z dziećmi — Chopin to nie tylko wspaniała muzyka, to też ważna część kultury polskiej i naszej tożsamości narodowej.

Pamiętam, jak parę lat temu byłam w Krakowie na wystawie p.t. Maksymilian Gierymski. Dzieła, Inspiracje, Recepcja. Pozostawiła na mnie bardzo silne wrażenie, mimo tego, że wcale nie zawierała zbyt wielu dzieł Gierymskiego. Składała się z prac wielu wybitnych artystów tworzących w jego czasach. Każda sala poświęcona była jakiejś tematyce, którą poruszał w swojej twórczości. Wchodziłam do sali, rozglądałam się i natychmiast przyciągał mnie do siebie jeden obraz. Gdy podchodziłam, okazywało się, że to właśnie Gierymski. Druga sala, trzecia, czwarta… za każdym razem tylko ten jeden artysta zachwycał mnie perfekcją wykonania, doskonałą kompozycją, szczególną atmosferą…

Dokładnie tak się czuję, gdy jestem na festiwalu Chopin i jego Europa –  można na nim usłyszeć niezwykle inspirującą muzykę mistrzów. Ten kontekst muzyki europejskiej tym wyraźniej pokazuje mi, jakim geniuszem był Chopin.

Gdzie słuchać festiwalu Chopin i jego Europa?

Oczywiście najlepiej na żywo — w Filharmonii, czy w innych salach, w których festiwal się odbywa. Bilety są — patrząc na to, że występują tu muzycy światowej sławy — śmiesznie tanie
(choć na te największe gwiazdy bilety bardzo szybko się skończyły).
Jeżeli jednak nie macie z kim zostawić dzieci, albo nie dostaliście biletów na dany wieczór, to nic straconego. Wiele koncertów będzie transmitowane przez Polskie Radio, a także dostępne w streamingu.

Polecam polubić profil NIFC na Facebooku – zawsze przypominają o nadchodzących koncertach i o możliwości ich słuchania. Dodatkowym plusem jest to, że NIFC prowadzi też transmisje niedzielnych recitali w Żelazowej Woli i umieszcza linki do streamów.

Na co idę w tym roku?

Festiwal odbędzie się w dniach 14-31 sierpnia. Ze względu na moje plany wakacyjne nie mogłam kupić biletów na koncert jednego z moich ulubieńców ostatniego Konkursu Chopinowskiego – Alexandra Gadieva, ale Wy możecie jeszcze dostać bilety (tak samo jak na Kobayashi, Garcia Garcia, Soritę, Kuszlika, Alexewicza, Nehringa, Świgut…)

Na co kupiłam bilety?

Dla męża i syna

Przede wszystkim cieszę się, że mój mąż i syn będą mieli męski wieczór z doskonałą muzyką. Pójdą we środę 24.08.2022 r. o godzinie 18:00 na koncert symfoniczny w Filharmonii Narodowej. W programie: Wieniawski, Mendelssohn-Bartholdy i Beethoven – wspaniały zestaw dla młodego melomana. Dla męża (który, jako wiolonczelista, zawsze czepia się muzyków) są wykonawcy – wybitni pianiści i Orkiestra XVIII Wieku – wszyscy grający na instrumentach historycznych.

Dla mnie

Ja wybieram się z mężem w piątek 19.08.2022 r. o 18:00. Koncert fortepianowy f-moll Chopina w opracowaniu na gitarę? Musiałam to sprawdzić! Okazuje się jednak, że program uległ zmianie i zamiast tego koncertu usłyszymy Koncert Gitarowy A-dur op. 30 (1808) Mauro Giulianiego – prawdopodobnie pierwszy koncert gitarowy w historii. Reszta wieczoru będzie kompletnie czeska. Zajmą ją prascy, dziewiętnastowieczni kompozytorzy: Antonin Dvorak i Jan Kalivoda, a ich utwory wykonywać będzie praska orkiestra Collegium 1704 i czeski pianista Lukáš Vondráček, który koncertować zaczął w wieku… czterech lat.

Bruce Liu zagra na festiwalu Chopin i jego Europa
Bruce Liu — zwycięzca ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego. Zagra aż trzy koncerty w ramach festiwalu Chopin i jego Europa. Źródło: wikimedia commons

Zupełnym fartem kupiłam też 2 bilety na inny koncert, w którym zaszły zmiany już po ogłoszeniu programu. Dlatego właśnie warto obserwować NIFC w mediach społecznościowych. To z nich dowiedziałam się, że Bruce Liu zastąpi Janusza Olejniczaka na koncercie 26.08.2022 o godzinie 21:00. Pół godziny po przeczytaniu tej informacji już byłam właścicielką biletów, które zaraz potem wyprzedały się do końca. Już wiem, że na ten koncert pójdę ze szwagierką.

To będzie wieczór grany w całości na instrumentach historycznych. W programie Kurpiński, Mozart i Haydn — kompozytorzy, których twórczość Chopin doskonale znał, a my teraz poznamy ją w brzmieniu zbliżonym do oryginalnego. Będzie jeden utwór Chopina: Bruce Liu wykona Wariacje B-dur na temat „Là ci darem la mano” z opery „Don Giovanni” Mozarta op. 2, którymi wywołał takie owacje na Konkursie Chopinowskim. Oprócz Bruce’a Liu zagra też Tomasz Ritter! Dwóch aktualnych triumfatorów Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (tego „zwykłego”, z 2021 roku i tego na instrumentach historycznych, z 2018) w jeden wieczór – no bajka!

A Wy? Będziecie słuchać on-line, w radiu, czy na żywo?

Może Cię to zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *