Konkurs Chopinowski? Po co słuchać? Czy to w ogóle jest dla dzieci? Oczywiście, że jest! Właśnie teraz jest najlepszy moment, żeby spędzić ze swoimi dziećmi miły wieczór, a przy tym się jeszcze czegoś nauczyć.
Ale od początku…
Spis treści:
Jak wygląda Konkurs Chopinowski?
Międzynarodowy Konkurs Chopinowski to wielkie przedsięwzięcie organizowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Trwa prawie trzy tygodnie i odbywa się raz na pięć lat (choć rok temu został przesunięty na 2021 rok ze względu na pandemię). Wszystkie przesłuchania konkursowe odbywają się w Filharmonii Narodowej i są transmitowane przez TVP Kultura i kanał YouTube NIFC.
Oglądając transmisje z Filharmonii Narodowej widzimy nie tylko to, co się dzieje w Sali koncertowej. Kamery zaglądają też na zaplecze, gdzie muzycy szykują się do występu. W przerwach pokazywane są ciekawe reportaże, wywiady, a w studiu prowadzone są rozmowy z ekspertami.
Finały
Finał konkursu to szczególne wydarzenie – w pierwszych trzech etapach młodzi artyści grali wyłącznie utwory Fryderyka Chopina na wybranym przez siebie fortepianie (z puli pięciu dostępnych instrumentów). W finale mają obowiązek zagrać jeden z dwóch koncertów fortepianowych Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej. W trakcie przesłuchań finałowych cała scena Filharmonii jest zapełniona muzykami. Każdy z nich sam wnosi na scenę swój instrument, nie licząc perkusisty i… pianisty. Wymiana fortepianów następuje przez zapadnię znajdującą się w podłodze. Samo obserwowanie jak fortepian zapada się pod ziemię, a za chwilę winda wynosi na scenę instrument innej marki, jest ciekawe dla dziecka.
Dlaczego Warto słuchać muzyki Chopina?
Trudno wyobrazić sobie edukację młodego Polaka bez wspominania nazwiska: Chopin. Choć nie był to najbardziej płodny z kompozytorów, to zostawił po sobie dzieła niezwykle ważne dla polskiej kultury. Jednocześnie jego muzyka jest o tyle łatwa w odbiorze, że odwołuje się bardzo bezpośrednio do uczuć i wywołuje silne emocje (to prawda – pisałam wcześniej, że Chopin nie nadaje się jako muzyka do snu dla dzieci, ale ten jeden raz nie przejmujmy się zasypianiem).
Charakterystyczny dla jego wczesnych utworów jest styl brillante. To przede wszystkim jasne brzmienia i okazja do wirtuozerskich popisów, do tego kompozycje brzmią bardzo śpiewnie. Wszystko to sprawia, że młodzieńcze dzieła Chopina są bardzo radosne i przyjemne do słuchania. Dlatego szczególnie tę część jego twórczości polecam dzieciom.
Dlaczego dzieci powinny oglądać Konkurs Chopinowski we wtorek 19.10.2021 r. o godzinie 18:00?
Czy powinny – to pozostaje w ocenie rodzica, ale jeżeli już chcecie dać dziecku możliwość zapoznania się z Chopinem, to właśnie wtorek wieczorem jest dobrym momentem. Tego dnia zabrzmią po sobie dwa różne koncerty Chopina. Nie jest to normą w przesłuchaniach, ponieważ na dwunastu finalistów tylko troje postanowiło wykonać Koncert Fortepianowy f-moll, op. 21. Pozostałe dziewięć osób gra Koncert Fortepianowy e-moll, op. 11. Oba koncerty skomponowane zostały właśnie w stylu brillante. W tym roku przez trzy dni codziennie wieczorem występuje czworo finalistów. Skutek jest taki, że pierwszego dnia przesłuchań finałowych wysłuchaliśmy czterech e-molli pod rząd. Dla koneserów to gratka, dla dzieci – nie bardzo.
Przesłuchania we wtorek zaczynają się o godzinie 18:00. Przed przerwą (która będzie około godziny 19:30) wystąpi dwóch pianistów: J J Jun Li Bui z Kanady i Alexander Gadjiev, reprezentujący Włochy i Słowenię. Zagrają oni nie tylko dwa różne koncerty, ale też grać będą na różnych fortepianach (których wymianę zobaczycie podczas przerwy technicznej) (Przepraszam: grali na tym samym fortepianie, wymiana nastąpiła po ich występie). Jeżeli więc siądziecie do telewizora, czy komputera na te półtorej godziny, to będziecie mieli idealny skrót finałów. Na koniec zdążycie jeszcze zjeść kolację o przyzwoitej porze.

Zapoznanie z instrumentami
Dodatkową zaletą wysłuchania tych koncertów jest możliwość dokładnego przyjrzenia się orkiestrze. Obraz montowany jest z kilku kamer, więc pokazywane są zbliżenia praktycznie na każdego muzyka. Gdy głównie słychać waltornie, to są one w tym momencie pokazywane. Gdy główną rolę przejmuje fortepian, to pokazywany jest pianista, jego ręce, a nawet czasem kamera zagląda do wnętrza fortepianu, gdzie podziwiać można rozpięte na żeliwnej ramie struny i poruszające się tłumiki i młotki. Taka realizacja jest świetnym punktem wyjścia do rozmowy o różnych instrumentach: jak wyglądają, jakie są ich nazwy, jak brzmią, jaki jest sposób wydobywania dźwięku. Jeżeli nie jesteście pewni, jak dany instrument się nazywa, to bardzo łatwo to sprawdzić. Orkiestry symfoniczne w większości przypadków siadają według ustalonego porządku – każdy instrument ma swoje stałe miejsce. Możecie wyszukać w grafice Google hasło „orkiestra symfoniczna” i znajdziecie plansze z narysowanymi instrumentami ich nazwami. Orkiestra Filharmonii Narodowej będzie siedzieć właśnie w tym układzie.
To co? Oglądacie na YouTube, czy w TVP Kultura? 😉 Jeżeli nie daliście rady we wtorek, to środa 20.10.2021 r. jest ostatnim dniem finałów, a ostatni uczestnik – reprezentant Kanady – może być największą sensacją tego konkursu.