Prosty prezent na dzień babci – filcowane mydełko

filcowane mydełko

Dzieci lubią dawać coś od siebie. Dzień Babci i Dzień Dziadka to świetna okazja do artystycznego wyżycia się, a filcowane mydło może być praktycznym prezentem. Wykonanie takiego upominku zajmuje około pół godziny.

Filcowane mydełko nie kurzy się na babcinej półce, ale daje przyjemność z użytkowania. Warstwa filcu jest delikatną myjką – nadaje się do mycia rąk i ciała. Moje dzieci robią takie mydełka dla siebie i bardzo lubią się nimi myć.

Pokażę Wam jak ufilcować mydło na mokro wełną czesankową, jak filcować je na sucho, a także podpowiem, jak można zrobić mydełko w kształcie serduszka.

Potrzebne materiały

Do wykonania filcowanego mydełka potrzebujecie:

  • Mydła w kostce
  • Wełny czesankowej – wystarczy 10 g
  • Bardzo ciepłej wody
  • Pończochy lub cienkiej skarpetki
  • Dużego ręcznika
filcowane mydełko - potrzebne materiały

Wykonanie

Filcowanie mydła jest bardzo proste. Zacznijcie od rozłożenia ręcznika na stole. Wełnę czesankową złapcie środkiem dłoni, przytrzymując ją czterema palcami i urywajcie niewielkie pasma.

Rozłóżcie na ręczniku kilka pasm wełny czesankowej (możecie mieszać kolory), aby utworzyły prostokąt ponad dwa razy większy od kostki mydła.

układanie wełny czesankowej

Połóżcie drugą warstwę wełny, układając włókna prostopadle do pierwszej warstwy.

układanie wełny czesankowej - filcowane mydełko

Połóżcie mydło na wełnie i owińcie je najpierw jedną, a potem drugą warstwą wełny. Sprawdźcie, czy okryte jest każde miejsce, szczególnie zwróćcie uwagę na rogi mydła. Jeżeli gdzieś wełny jest za mało, to połóżcie tam dodatkowe włókna. Na koniec możecie dodać pasma wełny w innym kolorze.

Nałóżcie skarpetkę na rękę, weźcie w nią owinięte wełną mydło i zsuńcie skarpetkę z ręki tak, aby otuliła owinięte mydło. Zawiążcie węzełek na skarpetce. Uważajcie, aby w węzełku nie zaplątały się włókna wełny.

Trzymając skarpetkę za węzełek, zanurzcie mydło w bardzo ciepłej wodzie (im cieplejsza, tym lepsza, jednak uważajcie, aby się nie poparzyć).

filcowanie mydła - moczenie w gorącej wodzie

Odciśnijcie nadmiar wody (jeżeli jesteście bardzo wrażliwi na temperaturę, to możecie naszykować sobie miskę z chłodniejszą wodą i maczać najpierw w bardzo ciepłej, a potem w chłodnej wodzie i wtedy odciskać) i zacznijcie obracać w rękach mydło tak, jakbyście myli nim ręce. W trakcie zmieniajcie kierunek obracania. Co jakiś czas możecie znów moczyć mydło w gorącej wodzie.

filcowanie mydła

Zacznijcie od delikatnego obracania i pocierania, a gdy włókna przestaną się przesuwać względem siebie, możecie mocniej trzeć. Gdy stwierdzicie, że wełna się już wstępnie sfilcowała, zdejmijcie skarpetkę z mydła i filcujcie dalej.

Gdy włókna utworzą zwartą warstwę, pozostawcie je do wyschnięcia. Filcowane mydełko jest gotowe!

gotowe filcowane mydełko

Dodatkowe pomysły na filcowanie mydła

Starsze dzieci mogą pójść o krok dalej produkcji filcowanego mydełka, choć będą do tego potrzebne dodatkowe materiały. Tarka do warzyw i igły do filcowania nie powinny znaleźć się w rękach przedszkolaków, więc te sposoby polecam dzieciom w wieku szkolnym.

Mydło w kształcie serduszka

Aby uzyskać mydło w kształcie serduszka, możecie wyrzeźbić serce z kostki mydła przy pomocy nożyka lub obieraczki do warzyw. Jest też drugi sposób, przy którym możecie zmodyfikować zapach mydła.

Potrzebujecie:

  • Kostki mydła – 100 g
  • Tarki do warzyw
  • Szamponu ziołowego – około 2,5 łyżeczki
  • Ewentualnie: olejku eterycznego – do 30 kropel

Zetrzyjcie mydło na tarce o drobnych oczkach.

Mydło filcowane - tarcie mydła

Dodajcie szampon i ewentualnie olejek eteryczny i zacznijcie wyrabiać masę, aż da się skleić w kulkę.

Ukształtujcie serduszko. Możecie zwilżać ręce wodą, aby masa się bardziej kleiła. Wilgotnymi rękami wygładźcie powierzchnię.  Zostawcie do wyschnięcia.

Teraz możecie je wyfilcować.

filcowane mydło - serduszko na dzień babci

Mydło filcowane na sucho

Jeżeli posiadacie igły do filcowania, to możecie spróbować wyfilcować na mydełku filcowanym na mokro dodatkową dekorację. Potrzebujecie do tego specjalnych igieł do filcowania na sucho.

Nakłuwajcie mydło najpierw grubą, a potem cieńszymi igłami. Nie będziecie wkłuwać się prostopadle w mydło, bo połamalibyście igły. Prowadźcie igłę niemalże równolegle do powierzchni mydła. Filcowanie tą metodą polega na wkłuwaniu i wyjmowaniu igły z zadziorkami w filcowany przedmiot. Zadziorki, przechodząc między włóknami wełny, splątują je i łączą ze sobą.

filcowanie mydła na sucho

Zmieniajcie pozycję igły co chwilę, a gdy element zespoli się z mydłem, zmieńcie igłę na cieńszą i dopracujcie kształt detalu.

układanie igły pod kątem - filcowanie mydełka na sucho

Dokładajcie kolejne pasma wełny. Możecie je zwijać w sznureczki, lub w kulki przed filcowaniem igłą.

Jak Wam się podoba takie filcowane mydełko? Na moim koncie na Pinterest stworzyłam tablicę z inspiracjami.

filcowane mydełko

Jak widzicie — filcowanie na mokro jest naprawdę proste, przyjemne i praktyczne. Tak samo zresztą, jak dekorowanie jajek wielkanocnych techniką decoupage — przeczytajcie mój wpis i spróbujcie z Waszymi maluchami zrobić takie jadalne dzieła sztuki.

Może Cię to zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.