Łamigłówki dla dzieci — nie tylko Rubik

łamigłówki dla dzieci

Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że łamigłówki dla dzieci to doskonały sposób na rozwój pamięci i intelektu (podobnie zresztą, jak gry przygodowe, o których Wam wcześniej pisałam i gry logiczne na komputer). Sama za to musiałam się długo przekonywać do kostek rubika, a w zasadzie wariacji na ich temat.

Kostka rubika była mi znana od dzieciństwa — to ten kurzący się bloczek na półkach mniejszych czy większych nerdów. Jak wziąć do ręki, to trzeszczy, szura, coś od niej odpadnie i za diabła nie da się zrobić, żeby jeden kolor zszedł się z drugim. Ani to ładne, ani ciekawe — tak myślałam przez lata… aż mojemu mężowi nie wpadły w ręce kostki made in China.

Jak przekonać dziecko do łamigłówek? Dać im odpowiednią! Powinna być inspirująca, przyjemna w dotyku, dopasowana do poziomu rozwoju dziecka i ładna. Poniżej znajdziecie przykłady łamigłówek dla dzieci wybranych z naszej pokaźnej kolekcji.

Rainbow ball — łamigłówka dla maluszka

Rainbow ball to przyjemne pykadełko. Kula z kolorowymi kuleczkami w środku. Zabawa polega na tym, żeby przesuwać kuleczki w środku tak, aby każda z nich wystawała z okienka w swoim kolorze. Moja czterolatka układa ją bez problemu i sięga po nią bardzo chętnie.

Mechanizm jest prosty: w środku jest sprężysta kulka, która wypycha kolorowe kuleczki ku okienkom. Żeby przestawić kuleczki, trzeba je nacisnąć, pokonując opór sprężystej kulki. Daje to fajne uczucie pod palcami, a kuleczki przy przekładaniu wydają przyjemny dźwięk.

Sama lubię sobie czasem poklikać.

Fanxin – 3D Dino Puzzle

Fanxin - 3D dino puzzle - kostki zmiennokształtne

3D Dino Puzzle mój synek znalazł pod choinką i przez całe Święta śmieszyły kolejnych małych i dużych gości. Łamigłówka wcale nie jest taka prosta — jest to kostka 2x2x3, do ułożenia której najlepiej nauczyć się paru algorytmów (pokazanych w dołączonej instrukcji).

Próg wejścia przy zwykłej kostce tego typu jest więc niemały i szybko przychodzi frustracja i zniechęcenie. Ale kto by się frustrował, gdy zostaje panem ewolucji?

– Mój dinozaur ma dwa ogony!

– A mój – dwie głowy!

-Mój podniósł nogę i siusia jak piesek!

Producent oferuje kilka różnych modeli, które są przyjemne w dotyku i lekko chodzą. Absolutny ulubieniec przedszkolaków i dzieciaków w niższej podstawówce.

Kostka 1x3x3

łamigłówki dla dzieci - kostki 1x3

Kostka 1x3x3 – bardzo prosta łamigłówka, którą można dostać w wariancie kolorystycznym i zmiennokształtnym. Doskonały wstęp do trudniejszych łamigłówek dla dzieci. Nawet moja czterolatka potrafi ją częściowo ułożyć, a najchętniej bawi się kostką zmiennokształtną. To jest właśnie zaleta kostek tego typu — nawet jeżeli nie ułożymy jej prawidłowo, to przynajmniej zobaczymy jakiś nowy, śmieszny kształt. Cena takiej zabawki to 15-20 zł — dla nas to była fantastyczna inwestycja.

kostka zmiennokształtna

MoFangGe Ancient Coin

MoFangGe Ancient Coin to jedna z kilku naszych kostek z obrotowymi panelami. Wygląda na skomplikowaną, a w rzeczywistości bardzo szybko można załapać, jak ją ułożyć. Kostka tego producenta jest przyjemna w dotyku, i daje sporo satysfakcji przy układaniu. Zaletą tej łamigłówki jest to, że nie trzeba zapamiętywać długiego ciągu ruchów, aby przestawić klocek w odpowiednie miejsce. Dzięki temu próg wejścia do układania tej kostki jest dość niski.

Pyraminx

Meilong M Pyraminx to kolejna łamigłówka, która przyjemnie chodzi i daje satysfakcję. Do ułożenia jej można poznać nieskomplikowane algorytmy, ale nie jest to konieczne. Sprytny ośmiolatek wymyśli sam, jak ją ułożyć. Jest to łamigłówka łatwo dostępna i dość tania, więc można ją rzucić dzieciom „na pożarcie” bez stresu.

Kostka Rubika – dlaczego NIE?

Klasyczna kostka rubika 3x3x3, dostępna wszędzie. Wystarczy sięgnąć na półkę w supermarkecie, księgarni czy sklepie z zabawkami, żeby sprawić dziecku przyjemność i rozwój w jednym… wróć! Nie! Nie wystarczy. Najczęściej spotykaną w takich miejscach kostką 3x3x3 jest kostka Rubik’s Cube. Jest ona fatalnym wyborem nie tylko dla dziecka, ale dla każdego w gruncie rzeczy. Chodzi niezwykle ciężko, nieprzyjemnie i szybko zniechęca do jakiejkolwiek zabawy. Nie pokażę Wam zdjęć, ponieważ mój mąż nie tylko nie kupił nigdy oryginalnego Rubika, ale też wyrzucił wszystkie Rubiki moich bratanków i kupił im porządną chińszczyznę w dużo lepszej jakości i niższej cenie. Chińską kostkę można dostać już za 20 zł i będzie lepsza od oryginału.

łamigłówki dla dzieci - kostka 3x3x3

Przy wyborze kostki można posiłkować się opisami i opiniami w internecie, ale także filmikami na YouTube. Każdy ma swoje preferencje. Dla mnie problemem jest, gdy kostka chodzi za miękko i rozłazi się w rękach jak np. Fanxin Apple Cube. Efektem jest to, że przy obracaniu jednej warstwy, niechcący porusza się też inna i łamigłówka zaczyna się blokować.

zbyt miękko chodząca dla mnie Fanxin Apple Cube

Nasza kolekcja kostek jest szersza, ale opisałam Wam tylko te kostki, które najczęściej widzę w łapkach naszych dzieci. Wspomnę jeszcze o innych łamigłówkach dla dzieci, które przypadły nam bardzo do gustu – tanie, dobre i łatwo dostępne łamigłówki na papierze.

Łamigłówki na papierze – Logi mix Junior

Wydawnictwo Logi oferuje dobrze przygotowane łamigłówki dla dorosłych (także w darmowej wersji w internecie), ale ma też serię dla dzieci. Mój siedmiolatek zakochał się w nich i z wielką przyjemnością się przy nich wycisza. To nasz ulubiony sposób na spędzanie czasu 1×1 – on rozwiązuje, a ja koryguję błędy lub podpowiadam, jak szukać rozwiązań.

Zaletą tych łamigłówek jest profesjonalne przygotowanie. Wydawnictwo gwarantuje, że rozwiązanie jest tylko jedno i że ich łamigłówki dla dzieci nie wymagają zgadywania — wystarczy czysta logika. Mój siedmiolatek polubił zeszyty Logi Mix Junior i Trenuj umysł. Ja je kupuję w ich sklepie na Allegro.

łamigłówki Logi-Mix
krzyżówka matematyczna
Szczegółowy opis łamigłówki, przykład i rozgrzewkowe zagadki.
Logi-Mix krzyżówka matematyczna
Wzrastający poziom trudności, zachęcający do szukania różnych sposobów na rozwiązanie łamigłówki.
łamigłówka "pętla i strzałki"
Proste zasady, zachęcające do kombinowania.
łamigłówki dla dzieci -  "mosty"
Różnorodne zagadki, które zawsze mają tylko jedno rozwiązanie.

A Wy jakie macie sposoby na masaż mózgu? Jeżeli polecacie jakieś łamigłówki dla dzieci, to dajcie znać w komentarzu.

Może Cię to zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *