Bardzo lubimy posiedzieć sobie razem przed komputerem, ale jak sześcioosobowa rodzina może grać w jedną grę jednocześnie? Najlepiej sprawdzają się gry przygodowe dla dzieci!
W grach przygodowych nie jest istotne, kto kontroluje bohatera, ale kto ma pomysł na rozwiązanie zagadki. Wychodzi z tego niezła burza mózgów okraszona śmiesznymi komentarzami. Poziom zagadek nie może być wygórowany, temat musi być interesujący, a dodatkowym plusem będzie tryb kooperacji.
Jakie gry przygodowe dla dzieci się u nas sprawdziły? Przeczytajcie.
Spis treści:
Gry przygodowe dla dzieci typu point&klick
Jeżeli chodzi o gry przygodowe dla dzieci, to zawsze dobrym wyborem jest point&klick. Łatwość sterowania postacią jest tu nie bez znaczenia. Trzeba pamiętać, że mniejsze dzieci mają często problem z utrzymaniem kontrolera do gier w ręku i sięganiem krótkimi paluszkami do przycisków. Granie myszką jest więc dla nich po prostu wygodniejsze.
Chuchel – samograj
Przygodówka
Platforma: PC, Android, iOS
Wydawca: Amanita Design
Kim jest Chuchel — do tej pory nie wiem. Wiem, że lubi wisienki i nie lubi, jak mu się te wisienki zabiera.
Gra jest o tyle prosta, że jest to zbiór łamigłówek, z których każdą rozwiązujemy na jednym ekranie. Nie mamy tu wielu lokacji, które każą dziecku przechodzić długą drogę, zbierać wiele przedmiotów i zastanawiać się, w jakie interakcje mogą ze sobą wchodzić. Każda zagadka jest do ogarnięcia tu i teraz. Dlatego jest to jedyna przygodówka, w którą zdarzało się, że nasze dzieci grały same — nawet sześciolatek.
Zdecydowaną zaletą gry jest jej oprawa graficzna i muzyczna, a także abstrakcyjny humor. Przygody Chuchela są śmieszne i sympatyczne, a sama gra — kolorowa.
Lost in play — abstrakcyjna przygodówka dla dzieci
Przygodówka
Platforma: PC
Wydawca: Joystick Ventures
Idealna gra przygodowa dla dzieci – opowieść o dwójce rodzeństwa, których poniosły emocje i wyobraźnia. Gra podzielona jest na etapy, w których do rozwiązania jest kilka łamigłówek, a ilość przedmiotów, z którymi można wchodzić w interakcje, nie jest przytłaczająca. Historia jest i zabawna i abstrakcyjna, a do tego nie musimy się martwić wersją językową, ponieważ wszystkie dialogi są mówione w języku ble-ble.
Wprost nie mogliśmy się oderwać o tych zabawnych, ale też satysfakcjonujących łamigłówek i przeszliśmy całą grę w dwa świąteczne wieczory.
Machinarium – przygodówka dla dzieci o uroczym robociku
Przygodówka
Platforma: PC, XBOX ONE, PS, Android, iOS, Switch
Wydawca: Daedalic Entertainment
Przeurocza historia wrażliwego i dzielnego robocika. W tej przygodówce urzekła nas niezwykle udana warstwa graficzna.
Trzeba przyznać, że świat w Machinarium jest nie tylko rozbudowany, ale też dość nieprzyjazny, co wydaje się być problemem, gdy gramy z dziećmi. Na szczęście siłą gry jest jej główna postać — tak poczciwa, że nie daje się nie lubić. Zagadki są dość logiczne, a w wielu miejscach pojawiają się przyjemne łamigłówki. Znaczenie ma też spostrzegawczość, co przy tak pięknych rysunkach przynosi wiele przyjemności.
Samorost 3 – piękna i prosta gra przygodowa dla dzieci
Przygodówka
Platforma: PC, Android, iOS
Wydawca: Amanita Design
Samorost 3, podobnie jak Machinarium (tych samych autorów), jest po prostu śliczny. Zagadki w nim nie podobały mi się tak, jak w Machinarium, ale może to kwestia klimatu. Samorost jest grą osadzoną w przyrodzie, poszukiwaniu harmonii… ja w grach szukam rozrywki. Jednak dzieci (i to nie tylko moje) z wielkim upodobaniem wracały do tego tytułu.
Fire — głupawa gra przygodowa dla dzieci
Przygodówka
Platforma: PC
Wydawca: Daedalic Entertainment
Nie jest to wykwintna gra – raczej dla tych, którzy lubią humor na poziomie ślizgania się na skórce od banana. Nie ulega jednak wątpliwości, że czasem takie głupawe historyjki sprawdzają się najlepiej przy zróżnicowanym wieku odbiorców.
Fabuła jest prosta: jaskiniowiec o imieniu Ungh miał tylko jedno zadanie: pilnować ognia. Oczywiście zasnął, płomień zgasł, a Ungh został za karę wyrzucony z wioski. Wyrusza więc na pełną przygód wyprawę, aby odzyskać ogień i powrócić do swoich.
Gra podzielona jest na krótkie epizody z nieskomplikowanymi, ale satysfakcjonującymi łamigłówkami. Wszystko to w kreskówkowej, zabawnej oprawie.
Przygodówki dla dzieci z elementami zręcznościowymi
Gry przygodowe dla dzieci nie muszą wcale być proste, czy prostackie. Doskonałym miksem jest gra, gdzie oprócz myślenia, trzeba się jeszcze nagimnastykować. Do tych gier potrzebne są już większe umiejętności manualne i czasem maluchy nie nadążają.
Tu jednak pojawia się pole do kooperacji: tata przeskoczy przez przepaść, a syn wymyśli, jak wspiąć się na ścianę. Mama sprawnie przełączy wajchy, a córki obmyślą plan przechytrzenia smoka. Można przekazywać sobie kontroler z rąk do rąk i bawić się w większym gronie.
Unravel — urocza gra dla całej rodziny
Zręcznościowo – przygodowa
Platformy: PC, PS4, XBOX ONE
Wydawca: Electronic Arts
Nie jest to gra przygodowa dla dzieci, ale urocza i dość wyciszająca gra zręcznościowo – przygodowa. Chodzimy po świecie włóczkowym ludzikiem, który próbuje odnaleźć wspomnienia rodzinne i odbudować więzi. Wyrusza więc z domu w poszukiwaniu miejsc, które były ważne dla rodziny, z której pochodzi.
Yarny (czyli nasz Włóczek) powstał z rozwijającego się kłębka włóczki i jest w stanie pójść tylko tak daleko, jak pozwala mu ciągnąca się za nim końcówka włóczki – im dalej idzie, tym bardziej chudnie. Po drodze znajduje kawałki włóczki, które może dowiązać do siebie i dzięki temu pójść dalej.
Nasz biedny Yarny jest mały i nawet klomb z kwiatkami jest dla niego sporą przeszkodą. Włóczek może jednak dowiązać koniec swojej włóczki do różnych przedmiotów i chodzić po niej jak po moście, użyć jako trampoliny, wspinać się po niej, przeciągać nią różne przedmioty, a nawet rzucać nią jak lassem.
Właśnie ta cecha Yarny’ego sprawia, że gra nadaje się dla całej rodziny – czasem trzeba się nieźle nagłowić, żeby dojść do tego, jak zawinąć włóczkę, żeby pokonać jakąś przeszkodę. Mimo tego, że Yarny jest kontrolowany tylko przez jednego gracza, to cała rodzina może rozwiązywać zagadki.
Dodatkowym atutem jest piękna oprawa graficzna i muzyczna gry i jej spokojny, nostalgiczny klimat.
Unravel Two — kooperacyjny sequel
Zręcznościowo – przygodowa, z trybem dla dwóch graczy
Platformy: PC, PS4, XBOX ONE
Wydawca: Electronic Arts
Kontynuacja gry Unravel, ale tym razem chodzimy dwoma Włóczkami. Można kontrolować dwie postacie turowo, połączyć je w jednego ludzika, albo grać na dwa kontrolery. My oczywiście graliśmy w trybie kooperacyjnym i bardzo nam to pasowało.
Tak samo, jak pierwsza część ta gra jest po prostu prześliczna. Trzeba jednak przyznać, że warstwa fabularna gry jest zdecydowanie bardziej przygnębiająca i nam troszkę psuła przyjemność grania.
The Cave – przewrotna przygodówka
Zręcznościowo — przygodowa
Platforma: PC, XBOX 360, PS, Android, iOS
Wydawca: SEGA
Mechanika gry jest dość ciekawa: wygląda jak platformówka, ale jest przygodówką. Na dodatek bohatera mamy nie jednego a siedmiu (a w zasadzie ośmiu), ale gramy tylko trzema (lub czterema). Proste?
Każdy z bohaterów gry ma swoje szczególne umiejętności, które pozwalają pokonywać różne przeciwności. Z tego też powodu za każdym razem gra w The Cave jest inna. Grę rozpoczynamy od wyboru bohaterów. Jeśli wybierzemy Naukowczyni, Rycerza i Bliźnięta, to trafimy do laboratorium jądrowego, będziemy ratować księżniczkę i spróbujemy wymknąć się niepostrzeżenie z rodzinnego domu, ale nie przeżyjemy przygody w trzech różnych czasach na raz, ani nie trafimy do klasztoru na szczycie góry. W grze jest jednak kilka przygód, które są uniwersalne i pojawiają się niezależnie od wybranych postaci.
No dobrze, ale jak się w to gra? Gracz przełącza się pomiędzy postaciami w trakcie rozgrywki za pomocą jednego guzika. Każdą postać może zaprowadzić w inne miejsce i dać mu inne zadania. Poszukiwaczka przygód może przestawiać wajchę, Hillbilly — wabić potwora, a Mnich — wejść w międzyczasie w odpowiednie przejście. Logika, zręczność i poczucie humoru.
Trzeba jednak przyznać, że właśnie humor w tej grze jest minimalnym minusem przy wrażliwszych graczach. Ktoś zginie, ktoś wywoła pożar i wszystko jest kwitowane lekkim komentarzem towarzyszącego nam wciąż narratora. Choć mam wiele dystansu do świata fantastycznego, to jednak nie wszystkie sytuacje w grze mnie śmieszą. Kiedy Bliźnięta, spragnione wrażeń i wolności, postanawiają poczęstować swoich nadopiekuńczych rodziców trutką na szczury, to mam pewien problem, żeby pozostać zdystansowaną do tej sytuacji…
Muszę jednak przyznać, że moje starsze córki nie miały z tym problemu, gdy grały w The Cave, będąc w niższych klasach podstawówki. Ciekawa mechanika, różnorodność zagadek i zmienność fabuły bardzo im przypadła do gustu. Zdecydowanie polecam przyjrzeć się temu tytułowi.
To nie wszystkie gry przygodowe dla dzieci, w które graliśmy — mamy jeszcze kilka tytułów, ale dużo bardziej rozbudowanych, a przede wszystkim — bez polskiej wersji językowej. Jeżeli wolicie gry analogowe, to zajrzyjcie do mojego wpisu o prostych karciankach.
Znacie jakieś fajne przygodówki dla dzieci? Dajcie znać w komentarzu — z wielką chęcią spróbujemy!
Dzięki za artykuł, czegoś takiego szukałam przeglądając internety za ciekawą grą dla siedmiolatka;) machinarium bylo u nas strzałem w 10, gra bardzo ciekawa, piękna grafika i relaksujaca muzyka.