Gry logiczne dla dzieci na komputer

Gry logiczne dla dzieci

Pisałam Wam już o naszych ulubionych przygodówkach, jednak przygodówki to nie wszystko. Gry logiczne dla dzieci to fantastyczny sposób na poprawę koncentracji, rozwój kreatywności i pamięci. My lubimy rozwiązywać łamigłówki na papierze, ale wykorzystujemy do tego też komputer i mamy z tego mnóstwo frajdy!

Polecam Wam kilka sprawdzonych tytułów.

Gry logiczne dla dzieci

Nie trzeba do nich szczególnych zdolności manualnych ani refleksu, ale trzeba ruszyć głową. Jeżeli chodzi o gry logiczne dla dzieci, to dla nas szczególnym plusem jest tryb kooperacji i takich gier szukamy. Jednak nie przeszkadza nam, gdy jest przeznaczona tylko dla jednego gracza. Nad łamigłówkami zawsze można zastanawiać się wspólnie.

Snipperclips – zagadkowe wycinanki

Kooperacyjna gra zręczościowa z elementami logiki

Platforma: Switch

Wydawca: Nintendo

Przeurocza gra, w którą można grać w dwie lub nawet w cztery osoby. W grze poruszamy się papierowymi stworkami, które mogą się nawzajem docinać do pożądanego kształtu. Oprawa jest kolorowa, tematyka — słodka, a zagadki — doskonałe dla dzieci. Jeżeli nie potrafimy wymyślić, jak przejść dany poziom, to możemy się przynajmniej pobawić śmiesznymi wycinankami. Są też specjalne poziomy tylko do zabawy. Moje dzieci to uwielbiają!

ibb & obb

Kooperacyjna gra zręczościowa z elementami logiki

Platforma: PC, PS3, Switch

Wydawca: Sony Interactive Entertainment

Ibb i Obb to dwa śmieszne stworki, kontrolowane przez dwóch graczy. Żyją one w kolorowym świecie przedzielonym grubą krechą. Grawitacja po dwóch stronach krechy działa odwrotnie, a stworki mogą przechodzić przez krechę tylko w niektórych miejscach i tylko na określonych zasadach.

Zadanie jest niby proste — przejść cały świat do końca. Problem pojawia się, gdy stworek jest za niski, żeby gdzieś przeskoczyć, albo na drodze są jakieś skaczące kłujki. Wtedy trzeba pokombinować: znaleźć przejście przez krechę, podsadzić się nawzajem lub zlikwidować przeszkody.

Gra jest bardzo ładna, a bohaterowie — uroczy. No i można poćwiczyć współpracę z rodzeństwem!

Hexcells – łamigłówka na komputerze

Gra logiczna

Platforma: PC, iOS

Wydawca: Matthew Brown

Łamigłówka na komputerze — na podstawie liczb wypisanych na kafelkach, musimy odgadnąć ułożenie niebieskiego wzoru. Łamigłówki mają wzrastający poziom trudności, przyjemną oprawę i tryb generowania nowych plansz. Nie ma tu żadnej losowości — tylko logika. Można usiąść z dzieciakami i porozmawiać o tym, co się wyklucza, na co zwrócić uwagę, jakie warianty można rozważyć. Fantastycznie rozwija logiczne myślenie i przygotowuje do lekcji matematyki.

Death Squared — logiczna gra dla całej rodziny

Kooperacyjna gra logiczna z trybem dla dwóch lub czterech graczy

Platforma: iOS, PC, PS4, XBOX ONE, Switch

Wydawca: SMG Studio

Sokoban na sterydach. Chodzi o to, żeby przesunąć kosteczkowe robociki na pola oznaczone ich kolorem. Jednak wyznaczenie bezpiecznej drogi do pola końcowego to prawdziwa łamigłówka.

Zasady są banalnie proste i gra nie wymaga dużej precyzji w obsłudze kontrolera. Każdy z graczy kontroluje jednego robocika. Jedyne, co możemy robić, to poruszać się w czterech kierunkach. Reszta to obserwacja i logika.

Przy rozgrywce czteroosobowej trzeba się komunikować i koordynować swoje działania. Czasem ruch kontrolowanych przez nas kostek powoduje przesuwanie się elementów poziomu czy ruch laserów. Czasem możemy nacisnąć przycisk uruchamiający windę, albo… zabójcze kolce. Nasze kosteczki zostaną wiele razy zepchnięte w przepaść, spalone laserem lub przebite kolcami, zanim uda nam się ustawić je na polach końcowych. Jest przy tym mnóstwo śmiechu, a także satysfakcji.

Death squared — gra logiczna dla całej rodziny

Gry logiczno-zręcznościowe

W tych grach trzeba wykazać się większymi umiejętnościami manualnymi. Nie są to typowe zręcznościówki, ale jako gry FPP (czyli świat oglądamy z perspektywy bohatera) wymagają odrobinę większych zdolności obsługi kontrolera i poruszania się po świecie. W przypadku naszych młodszych dzieci kontroler jest czasem obsługiwany przez rodzica, a dziecku zostawiamy zastanawianie się nad tym, jak przejść poziom.

Quantum Conundrum

Logiczna z elementami zręcznościowymi

Platforma: PC, PS3, XBOX 360

Wydawca: Square Enix

Szalony wujek-wynalazca namieszał, a siostrzeniec musi posprzątać. Gracz wciela się w siostrzeńca chodzącego po domu wujaszka, który pracował nad innymi wymiarami i niechcący sam się w jednym z nich zamknął.

Korzystając z wynalazków wujka, przechodzimy przez dom pełen dziwacznych i niebezpiecznych przejść. Do dyspozycji mamy przełącznik pomiędzy wymiarem zwykłym, ciężkim, lekkim, powolnym i odwróconej grawitacji. Jest to gra FPP, w której musimy sprawnie przeskakiwać nad przepaściami, laserami i przelatującymi obiektami. Jednocześnie nie wystarczy sprawna obsługa kontrolera, aby przejść poziom. Trzeba jeszcze wymyślić, jak i kiedy przełączyć się między wymiarami, aby zmienić fizykę świata, żeby niemożliwe stało się możliwe.

W tę grę teoretycznie może grać tylko jeden gracz, ale w praktyce przed komputerem zbiera się całe konsylium, omawiające sposoby przejścia danego poziomu.

Quantum Conundrum – gra logiczna dla dzieci

Q.U.B.E. 2

Gra logiczna

Platforma: PC, PS4, XBOX ONE, Switch

Wydawca: Toxic Games

Znów gra, w której wszechmocna rękawica zmienia zasady. Tym razem jednak fizyka pozostaje zawsze ta sama, a rękawica służy do generowania różnokolorowych kostek. Każda z kostek ma inne właściwości — mogą się odbijać, wydłużać, mieć właściwości magnetyczne…

Fabuła jest lekko niepokojąca — główna bohaterka budzi się w nieznanym miejscu, w dziwnym skafandrze, towarzyszy jej nieznany głos. Przez całą grę jest przestraszona i próbuje wydostać się ze świata, w którym się znalazła. Byłby to pewien problem przy graniu z dziećmi, gdyby nie to, że główny ciężar gry leży w łamigłówkach, a nie w warstwie fabularnej. Q.U.B.E. 2 jest udanym sequelem gry Q.U.B.E, która była mniej fabularna, a bardziej łamigłówkowa. Obie gry polecam sprawdzić.

Macie jakieś ulubione gry logiczne dla dzieci? Podzielcie się ciekawymi tytułami w komentarzu!

Może Cię to zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *