Haftowana ozdoba świąteczna temari — chidori kagari

haftowana ozdoba świąteczna temari

Własnoręcznie haftowana ozdoba świąteczna to świetny prezent dla kogoś bliskiego. Dlatego na ostatnie Święta przygotowałam taką kulę temari dla mojej kuzynki, u której spędzałam Wigilię. Prosty, ale ciekawy wystrój jej domu stał się inspiracją do wykonania nibynudnej, szarej bombki z niesamowitym urokiem. Dzielę się z Wami sposobem na przygotowanie takiego wyszywanego cudeńka.

Haftowana ozdoba świąteczna — potrzebne materiały

Do wykonania tej haftowanej ozdoby świątecznej będą Wam potrzebne:

  • kula styropianowa o średnicy 8 cm
  • około 350 m jasnoszarej nici
  • szary kordonek — u mnie Ariadna Kaja 15 nr 1457
  • srebrna nić metalizowana
  • nożyczki
  • długa igła z dużym uchem
  • pasek do quillingu
  • szpilki z kolorowymi łebkami
  • tutorial, jak wykonać kulę temari w podziale simple division 8 – właśnie ten.
Haftowana ozdoba świąteczna - materiały
haftowana ozdoba świąteczna – materiały

Temari — wzór obi

Nie będę pisać wskazówek o technice prowadzenia nici, rozpoczynaniu i zakańczaniu, ponieważ wyjaśniałam to w poprzednich wpisach o kulach temari.

Obi maki

Obi maki, to bardzo tradycyjny rodzaj obi — dekoracji okalającej równik temari. Ozdoba ta to po prostu nić owinięta dookoła równika, zazwyczaj mocowana dodatkowymi szwami.

Przygotujcie nić o długości ponad czterech obwodów kuli. Zacznijcie wyszywanie od wbicia się tuż obok skrzyżowania równika z jednym z południków i owińcie kulę wzdłuż równika. Gdy dojdziecie do miejsca wkłucia — wbijcie się tuż przy miejscu, gdzie zaczynaliście i przejdźcie na drugą stronę równika. Owijajcie kulę, przechodząc z jednej, na drugą stronę, aż uzyskacie po dwie nici ułożone równolegle z obu stron równika.

Temari - początek
Temari - obi
Temari - obi maki

Obi kagari

Obi kagari to szew mocujący nici obi, aby nie zsuwały się z kuli. Wykonajcie go srebrną, metalizowaną nicią.

Zacznijcie tuż przy jednym z południków, na granicy obi. Przejdźcie o jeden południk na prawo i wykonajcie mały szew przy tym południku, po przeciwnej stronie obi. Przechodźcie tak z jednej na drugą stronę obi, aż dojdziecie do punktu początkowego. Wtedy przejdźcie na drugą stronę obi przy tym samym południku i powtórzcie poprzednie kroki.

Obi kagari
obszywanie bombki temari
wyszywana ozdoba świąteczna

Ścieg chidori kagari

Chidori kagari to jeden z podstawowych wzorów w wykonywaniu temari. Można go wykorzystywać na różne sposoby. W tej bombce użyjemy kilku nakładających się kombinacji.

Aby Wasza haftowana ozdoba świąteczna mogła zrobić najlepsze wrażenie, musi być wykonana precyzyjnie. Dlatego najlepiej jest odmierzyć dokładnie przynajmniej pierwsze miejsca wkłuć, aby ostateczny wzór był jak najbardziej symetryczny. Wykorzystajcie do tego pasek, którym dokonywaliście podziału. Wbijcie szpilkę z paskiem w biegun i zaznaczcie szpilkami odległość 1/8 obwodu od jednego i drugiego bieguna.

przygotowanie chidori kagari

Wyszywanie wzoru chidori kagari zacznijcie tuż nad jedną z umieszczonych na kuli szpilek. Poprowadźcie nić nad obi, równo na przecięciu z sąsiednim południkiem i wykonajcie mały szew tuż pod szpilką umieszczoną po przeciwnej stronie obi, na kolejnym południku. Przechodźcie w ten sposób do kolejnych szpilek.

haftowana bombka - chidori kagari

Gdy dojdziecie do miejsca początkowego, wykonajcie kolejny szew 1-2 mm nad poprzednim miejscem wkłucia i przejdźcie do obszywania kolejnego okrążenia, za każdym razem wkłuwając się 1-2 mm dalej od obi.

chidori kagari

Nić, przechodząc nad równikiem, utworzy nieestetyczną górkę, ponieważ będzie się krzyżować z nićmi poprzednich okrążeń. Będzie się też przesuwać. Na ten moment jednak nie trzeba się tym przejmować — wykonacie szwy mocujące na końcu.

temari - chidori kagari

Po wykonaniu trzech okrążeń przejdźcie o jeden południk na lewo i od niego zacznijcie wykonywanie trzech okrążeń chidori kagari. Przechodźcie w ten sposób od południka do południka, aż powtórzycie ten wzór przy każdym z nich.

Możecie zakończyć nić, lub po prostu zdjąć z niej igłę i pozostawić nić nieobciętą — będziecie jeszcze wykonywać nią kolejne szwy.

haftowana ozdoba świąteczna - chidori kagari

Teraz pora na urozmaicenie wzoru srebrną nicią. Wbijcie się 3-4 mm nad jednym ze szwów chidori kagari i wykonajcie okrążenie tym szwem tak, jak w przypadku szarego kordonka, jednak za każdym razem zachowując ten sam odstęp od poprzedniego szwu.

haftowana bombka - srebrna nić

Po zakończonym okrążeniu przechodźcie do kolejnego południka na prawo tak jak w poprzednim przypadku.

wzór chidori kagari

Kolejne okrążenie wykonajcie kordonkiem, 4-5 mm ponad poprzednim szwem. Powtórzcie je dla każdego południka.

haftowana ozdoba świąteczna

Następne okrążenia kordonkiem zacznijcie około 1 cm od bieguna.

chidori kagari tutorial

Wykonajcie dwa okrążenia razem, czyli wbijając igłę 1-2 mm nad poprzednim szwem.

wyszywana bombka tutorial

Następne okrążenie wykonajcie srebrną nicią.

bombka DIY

Haftowana ozdoba świąteczna — efekt sopli

Wzór chidori kagari jest już praktycznie ukończony. Teraz Pora na udekorowanie półkuli północnej delikatnymi wzorami, które stworzą efekt jakby zwisających sopli. Będziecie je wykonywać również ściegiem chidori kagari. Zacznijcie około 2 mm od bieguna północnego.

haftowana bombka DIY

Przeprowadźcie nić do sąsiedniego południka po prawej i wykonajcie ścieg około 5 mm pod pierwszym ściegiem chidori kagari. Kontynuujcie, aż wykonacie takie ściegi przy każdym z południków.

haftowana ozdoba świąteczna - srebrna nić

Kolejne okrążenie zaczniecie tuż przy ściegu, który dopiero co wykonaliście, czyli na jednym z południków, około 5 mm poniżej pierwszego ściegu chidori kagari.

bombka DIY tutorial

Przejdźcie na skos bliżej obi, ale szew wykonajcie nie przy południku, a w środku trójkąta równobocznego, wyznaczonego przez obi i ściegi chidori kagari.

bombka temari tutorial

Kolejny ścieg wykonajcie przy następnym południku, przy poprzednim srebrnym szwie. Kontynuujcie do wykonania pełnego okrążenia.

bombka temari DIY

Ostatni srebrny ornament zaczniecie tuż nad pierwszymi trzema szwami chidori kagari.

haftowana ozdoba świąteczna temari

Przeprowadźcie nić nad obi i dojdźcie do skrzyżowania dwóch potrójnych chidori kagari. Szew wykonajcie pod tym skrzyżowaniem.

bombka DIY temari

Wróćcie na północną półkulę i wykonajcie ścieg przy sąsiednim południku, nad potrójnym chidori kagari. Kontynuujcie do wykonania całego okrążenia.

wyszywana ozdoba - tutorial

Haftowana ozdoba świąteczna — wykończenie wzoru

Szwy mocujące

Na koniec umocujcie nici nad obi. Zacznijcie od wyjścia igłą dokładnie na równiku, przy skrzyżowaniu z jednym z południków. Uważajcie, aby przy okazji nie przechodzić przez nici kordonka, a lekko je rozsuwać i przez to omijać. Unikniecie dzięki temu zaciągnięć w już ułożonym na kuli kordonku.

Przełóżcie nić nad skrzyżowanymi nićmi i wbijcie się po przeciwnej stronie południka, prawie równolegle do równika, jednak kierując się o jedną szerokość kordonka w bok. Zaciągnijcie mocno szew, układając nici kordonka nad obi w pożądanym przez Was położeniu. Kolejne szwy wykonujcie równolegle do pierwszego, za każdym razem przechodząc na skos do kolejnych nici obi. Po wykonaniu pięciu takich szwów wyjdźcie nicią dalej i przejdźcie do kolejnego południka.

Zawieszka

Zawieszkę do kuli wykonajcie przy biegunie północnym. Wyjdźcie nicią tuż przy biegunie. Teraz wbijcie się igłą po przeciwnej jego stronie, ale nie zaciągajcie nici do końca. Odmierzcie dłonią, jakiej wielkości pętla będzie Wam potrzebna do zawieszenia bombki i dopiero wtedy zamocujcie nić i zakończcie.

Tak się prezentuje gotowa haftowana ozdoba świąteczna z wzorem chidori kagari.

Może Cię to zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *