Nad morze z dziećmi – Dębki

nad morzez z dziećmi - plaża Dębki

Wydaje się, że wyjazd nad morze z dziećmi jest prosty: wystarczy morze i słońce. Jednak, gdy dojedziemy, to okazuje się, że nic nie jest takie proste… chyba, że jesteś w Dębkach!

Dla nas wybór jest prosty: na wakacje do Dębek, a na majówkę – w Góry Świętokrzyskie.

Nad morze z dziećmi – fale, piasek, rzeka

Dębki to, moim zdaniem, najlepsze miejsce na polskim wybrzeżu (a zrobiłam z rodziną jego przegląd od Świnoujścia przez Międzyzdroje, Gąski, Słowiński Park Narodowy, Łebę, Lubiatowo, Dębki, Jelitkowo aż po Hel). Od lat przyjeżdżamy właśnie tutaj, bo w Dębkach jest wszystko, czego potrzebuje rodzina.

W moim zestawie są miłośnicy fal, puszczania latawców, budowania zamków z piasku, i małe dziecko, dla którego Bałtyk jest trochę zbyt ekstremalny…

Fale

Jestem wielbicielką zabawy na falach, dlatego raczej nie jestem fanką Zatoki Gdańskiej, czy Mierzei Wiślanej. Dla mnie i mojej jedenastolatki bez fal nie ma wakacji. W Dębkach możemy godzinami skakać na falach, ponieważ nasze niefalowe towarzystwo nie nudzi się i nie stęka, bo…

Piasek

mad morze z dzieckiem - plaża Dębki

…mają piasek. Ujście Piaśnicy w Dębkach jest idealnym miejscem dla rodziny. Plaża jest tu dość szeroka i przecięta rzeką. Jeżeli dzień jest wietrzny, to można rozłożyć ręczniki jeszcze na wydmie, przy zachodnim brzegu Piaśnicy.

nad morze z rodziną - nad rzeką

Stanowisko jest wtedy osłonięte od wiatru przez nadmorski las, a do słodkiej i spokojnej wody rzeki mamy 4 metry. Przy wietrznej pogodzie mąż może bawić się latawcami do woli, albo spokojnie tworzyć swoje ulubione zamki z piasku z córkami.

nad morzez z dziećmi - latawce
nad morze z rodziną

Rzeka

Ujście Piaśnicy zawsze jest inne. Raz wpada prosto do morza…

ujście Piaśnicy - nad morze rodziną

raz płynie wzdłuż plaży przez kilkaset metrów i podcina nadmorską wydmę…

uście Piaśnicy

a raz tworzy malownicze, płytkie starorzecza, w których woda nagrzewa się do temperatury kuszącej do leniwej kąpieli wszystkie hipopotamy.

starorzecza Piaśnicy

Za każdym razem jest wspaniała i sprawia, że atrakcyjnych miejsc do plażowania jest bardzo dużo.

Piaśnica - Dębki - Starorzecza

Największą zaletą Piaśnicy jest to, że jest to słodka, płytka, ciepła i spokojna woda – absolutnie idealna rzecz, jeżeli przyjeżdżacie nad morze z dziećmi poniżej trzeciego roku życia. Tak małe dzieci szybko marzną w wodach Bałtyku, a nierzadko po prostu boją się fal. Oczywiście są takie, którym Bałtyk niestraszny, ale nigdy nie wiesz, jakim typem jest Twoje dziecko, póki tego nie sprawdzisz w boju. Piaśnica jest idealnym planem B w takim wypadku i dla mojej Najmłodszej zawsze stanowiła źródło niekończącej się bezpiecznej zabawy.

Nad morzez dziećmi - wydmy Dębki

Spokój

Dębki nie są nadmorskim kurortem jak Łeba, Międzyzdroje czy Władysławowo. Nawet w najcudowniejszą pogodę nie natknęłam się tu na tłumy, hałas i śmieci (choć nigdy nie weszłam na główną plażę – omijam je z zasady). Gdy wybieram się nad morze z rodziną, to kluczowe dla mnie jest, żebyśmy się wszyscy widzieli i słyszeli, a o to bywa trudno na zatłoczonych plażach.

nad morze z dziećmi - ujście Piaśnicy

Ujście Piaśnicy – kajaki dla rodziny

Dębki są położone idealnie – wciśnięte pomiędzy 5 rezerwatów przyrody, morze, rzekę i jezioro. Właśnie spod Jeziora Żarnowieckiego startuje wiele spływów kajakowych (lub na deskach SUP) organizowanych przez okolicznych przedsiębiorców.

Spływ z tego miejca do samego morza trwa około 2 godziny.

dan morze dziećmi - Dębki

Piaśnica w tym miejscu ma bardzo leniwy nurt, mocno meandruje i przepływa przez rezerwat przyrody Piaśnickie Łąki. Rzeka jest wąska, bo mocno zarośnięta szuwarami na środkowym odcinku spływu.

szuwary - Piaśnica

W tym roku skusiliśmy się na spływ naszą sześcioosobową ekipą i muszę przyznać, że było to i ciekawe i przyjemne. Jest tu niesamowicie cicho i spokojnie. Woda jest bardzo przejrzysta i płytka, więc córki ze swoich desek SUP podziwiały muszle małżów żyjących na dnie rzeki. W trakcie spływu widzieliśmy wiele gatunków ważek i roślin wodnych, a na brzegu – bociany i łabędzie.

przyroda - Piaśnickie Łąki

Rzeka jest bardzo kręta i wąska, więc mimo spokojnego nurtu nie nudziliśmy się wcale – manewrowanie w niektórych miejcach stanowiło nielada wyzwanie.

Atrakcje turystyczne w Dębkach – nad morze z dziećmi

Dębki to nie tylko Plaża. Można się tu relaksować na wiele wspaniałych sposobów.

Trasa rowerowa

Osobiście nie znoszę rowerów, dlatego nigdy (nie mów nigdy) nie wybiorę się na wycieczkę rowerową w Dębkach, ale dla miłośników przejażdżek rowerowych jest tu wyznaczona wygodna trasa i dostępne wypożyczalnie rowerów i gokartów. Można dojechać do sąsiedniej Białogóry (8 km, czyli około pół godziny jazdy), Lubiatowa (16 km), a nawet Osetnika (28 km), gdzie znajduje się latarnia morska Stilo.

Po drodze są wyznaczone miejsca odpoczynku, a także zejścia na przepiękne, szerokie i puściutkie plaże jak np. plaża Wierzchucino.

Parki linowe

Jeżeli mamy dość plażowania, albo nadmiar energii, to możemy skorzystać z aż dwóch parków linowych usytuowanych w Dębkach. Zaletą tego rozwiązania jest to, że parki znajdują się pod drzewami, a więc nie grozi nam udar słoneczny. Spoko opcja po drodze z plaży na popołudniowe conieco.

Wieża Rybaczówka

Dla miłośników wież (mamy takiego w ekipie) Dębki też mają ofertę – zamiast latarni morskiej jest dwudziestometrowa wieża widokowa z windą dla niepełnosprawnych. My jeszcze tam nie dotarliśmy (w tym roku przegrała z kajakami), ale napewno się tam pojawimy w pewnym momencie.

Kaszubskie Oko i widok na elektrownię szczytowo-pompową

Niedaleko Dębek znajduje się jeszcze jedna wieża – Kaszubskie Oko. Ta jest wyższa, bo ma 44 metry wysokości i również posiada windę, a dookoła dodatkowe atrakcje: plac zabaw, figury dinozaurów, restaurację i pole do minigolfa. Wieża znajduje się przy największek elektrowni szczytowo-pompowej w Polsce, co samo w sobie jest niezłą ciekawostką.

Przyroda chroniona

rezerwat - Piaśnickie Łąki

Jesteście otoczeni! W promieniu 10 km od Dębek jest 5 rezerwatów należących do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Chronią one wydmy, torfowiska, zespoły leśne i gatunki zwierząt i roślin. To tu znajdziecie najświeższe ślady zlodowaceń na terenie Polski. W samych Dębkach znajduje się rezerwat Piaśnickie Łąki, którego przyrodę można podziwiać w trakcie spływu Piaśnicą.

spływ Piaśnicą

Może Cię to zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *